Reklama

Sitnik: Uczmy dzieci miłości do ojczyzny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Siedlce

Sitnik: Uczmy dzieci miłości do ojczyzny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 11 listopada ożywiano w Siedlcach „niebywały entuzjazm” sprzed 101 lat.

Uroczystości centralne rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą świętą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Ordynariusz siedlecki w swej homilii podkreślił, że wolność to ogromnym darem, ważny jest dla nas i przyszłych pokoleń:
- To dzięki wolności Polska może decydować o samej sobie, rozwijać swoją kulturę i gospodarkę. Ten skarb wolności doceniamy i za niego Panu Bogu dziękujemy.
Później uczestnicy przemaszerowali z kościoła pw. św. Józefa na Plac Wolności. Tutaj rozpoczęto uroczystości od hymnu państwowego i powitania gości, po czym głos zabrał prezydent Siedlec. Andrzej Sitnik przypomniał, jak wielka była radość z odzyskania wolności 101 lat temu. Życzył też, aby ten „niebywały entuzjazm naszych przodków” udzielał się nam nieustannie, inspirując do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami.
- Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny, przekazujmy im najważniejsze wartości i przypominajmy, że dzięki ofierze złożonej przez naszych przodków mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy w języku polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością - podkreślił.
Z kolei gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, zwrócił uwagę, że wolność i niepodległość nie przyszły Polakom łatwo. O swoją niezależność, o własne państwo i granice musieliśmy walczyć zbrojnie, niejednokrotnie ponosząc najcięższą ofiarę.
Następnie odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce i znicze pamięci. Na zakończenie centralnych mieszkańcy zostali zaproszeni na gorący bigos. 11 listopada obyły się także biegi uliczne oraz wielka MotoParada.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE