Reklama

Sitnik: Ofiara nie może pójść w zapomnienie [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Sitnik: Ofiara nie może pójść w zapomnienie [GALERIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Siedlce świętują 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Obchody rozpoczęła o godz. 10.00 msza św. w kościele garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siedlcach w intencji ofiar II Wojny Światowej, którą celebrował i homilię wygłosił ks. płk. Piotr Gibasiewicz.
Następnie na Cmentarzu Wojennym miała miejsce część oficjalna uroczystości. Przemówienie wygłosił prezydent Siedlec.
- Pamięć o przeszłości nakazała spotkać się nam w  tym miejscu, aby przypomnieć bardzo ważną, choć tragiczną dla narodu polskiego datę, 1 września 1939 r. - mówił Andrzej Sitnik.
Jak podkreśli, także Siedlce tragicznie odczuły niemiecką napaść, choć jeszcze w pierwszych dniach wojny mieszkańcom miast wydawało się, że nic im nie grozi. Od 2 do 10 września 80 lat temu Siedlce były celem niemieckiego lotnictwa.
- Z szacunkiem zwracam się do najstarszych, którzy ostatnią wojnę przeżyli i są wśród nas. Drodzy kombatanci, w dniu waszego święta wyrażam uznanie za odwagę i poświęcenie. Składam wyrazy szacunku i podziękowania wszystkim naszym bohaterom, weteranom przybyłym na dzisiejszą uroczystość i tym, którzy nie mogli dziś z nami świętować. Dziękuję wam za świadectwo tamtych wydarzeń i patriotyzm - stwierdził prezydent.
Włodarz Siedlec zwrócił się też do wszystkich obecnych.
- Życzę, by pamięć o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej była przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ofiara patriotów, przed grobami których stoimy, nie może pójść w zapomnienie. To swoisty testament, który zobowiązuje nas do dbałości o historię, o pamięć o tym, co się wydarzyło. Wszystko po to, by zapobiec tragicznym wojennym wydarzeniom w przyszłości - zakończył Andrzej Sitnik.
Podczas uroczystości miały miejsce Apel Poległych i salwa honorowa. Następnie władze miasta, przedstawiciele szkół, instytucji, politycy ora radni złożyli wiązanki i zapalili „znicze pamięci”.
Dzisiejsze uroczystości rocznicowe w Siedlcach zakończy wieczornica patriotyczna „Kiedy przyjdą podpalić dom... Polskę”, zorganizowana przez Siedlecką Grupę Literacką „Witraż”. Rozpocznie się ona o godz. 17.00 na skwerze przy fontannie (ul. Pułaskiego 6), a w razie niepogody - w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE