Reklama

Siedlce: tylko 1 papierowe zwolnienie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZUS

Siedlce: tylko 1 papierowe zwolnienie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ZUS chwali się efektami elektronicznej rewolucji.

Od 1 grudnia 2018 r. roku w Polsce obowiązują już wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie, tzw. e-ZLA. Przez ostatnie 8 miesięcy nowe rozwiązanie weszło na stałe do powszechnego użycia. Dowodzą tego liczby. Od grudnia wystawiono w Polsce łącznie prawie 17 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. W lipcu w województwie mazowieckim wystawiono prawie 253 tys. e-zwolnień, przy czym do ZUS wpłynęły tylko 54 papierowe formularze. Zdecydowana większość z nich pochodzi z samej Warszawy i okolic.
A jak sytuacja wygląda w siedleckim oddziale ZUS-u? W styczniu bieżącego roku zwolnień elektronicznych było prawie 32 tys., a tych tradycyjnych - 95. Już w lipcu proporcje znacznie się zwiększyły. Zwolnień e-ZLA wydano nieco ponad 20,5 tys., a papierowe było... tylko 1.
- Sprawne wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich było ogromnym wyzwaniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale ostatnie kilka miesięcy jasno pokazało, że udało się: lekarze używają tego narzędzia. Cieszymy się, że papierowe zwolnienia zdarzają się już wyłącznie sporadycznie - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
E-ZLA można tworzyć zarówno poprzez dostosowane do tego aplikacje gabinetowe, jak również darmową Platformę Usług Elektronicznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stale dba o to, by wystawianie zwolnień lekarskich na PUE było jak najbardziej intuicyjne. W najbliższych miesiącach urząd wprowadzi np. nowy kreator tworzenia dokumentów. Powstaje on w oparciu o sugestie lekarzy, którzy na co dzień korzystają z tego systemu.
Analiza statystyk pozwala zauważyć też różne ciekawe zjawiska. Zestawienie aktualnych danych mazowieckich oddziałów ZUS z archiwalnymi pozwala np. zauważyć, że zima zebrała swoje żniwo wśród ubezpieczonych. W styczniu 2019 roku wystawiono w województwie aż 401,5 tys. zwolnień, natomiast w lipcu, poza sezonem grypowym - tylko 253 tys.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE