Reklama

Siedlce: ponad 500 emerytur matczynych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Siedlce: ponad 500 emerytur matczynych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ZUS pamięta o rodzicach na emeryturze.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające otrzymują osoby, które wychowały minimum czworo dzieci, ukończyły wiek emerytalny i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Ile i komu?
Dzieci nie muszą być biologiczne, mogą być adoptowane bądź współmałżonka. Dodatkowe kryteria, aby otrzymać świadczenie, to: ukończenie wieku emerytalnego (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat), brak środków niezbędnych do życia oraz obywatelstwo polskie lub prawo pobytu. Trzeba także mieszkać w Polsce. Co ważne, świadczenia mogą nie otrzymać osoby, które zostały pozbawione władzy rodzicielskiej lub ją im ograniczono.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wynosi maksymalnie tyle, ile emerytura minimalna (obecnie 1.100 zł brutto). Tyle otrzymają ci, którzy nie pobierają emerytury. Z kolei ci, których emerytura jest niższa od minimalnej, otrzymają dopełnienie do tej kwoty. Osoby, których obecne świadczenia są wyższe niż emerytura minimalna, nie będą mogły skorzystać z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Trochę liczb
Od marca do początku października ZUS przyznał prawo do ponad 50,6 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Jak informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mazowieckie placówki wypłacają łącznie 3952 rodzicielskie świadczenia uzupełniające. Najwięcej, bo aż 1417, ma na swoim koncie płocki oddział. Trzy warszawskie oddziały przyznały prawo do 1043 emerytur matczynych, radomski - 946, a siedlecki - 546.
Zdecydowana większość matek (a także kilku ojców) w województwie, którzy złożyli w ZUS wniosek o świadczenie, to osoby w wieku 60-69 lat (3458 z 4301), ale zdarzały się również dużo starsze, tzn. z przedziału od 90 do 99 lat (14 osób). Z analizy złożonych wniosków wynika również, że większość wychowała czworo dzieci, czyli ustawowe minimum (2325 z 4301). Pojawiły się jednak także osoby, które zadeklarowały nawet więcej niż dziewięcioro dzieci (107). Najwięcej - po 35 takich wniosków - złożono w płockim i radomskim oddziale ZUS.
Mazowieckie placówki ZUS wydawały także decyzje odmowne. Było ich w sumie 349. Powody nieprzyznania świadczenia to zazwyczaj sytuacja materialna wnioskodawcy lub wychowanie mniej niż czworo dzieci.

Co złożyć?
Nowe świadczenie weszło w życie 1 marca, ale ZUS przyjmował dokumenty już od połowy lutego. Pracownicy udzielają szczegółowych informacji oraz pomagają w wypełnieniu wniosków i oświadczeń. Dokumenty można składać w placówkach ZUS lub KRUS. Wniosek powinien zawierać m.in.: dane osobowe, PESEL lub nr dowodu osobistego bądź paszportu, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie świadczenia o które się ubiegamy i sposób jego wypłaty i podpis. Do wniosku należy dołączyć: akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej, numery PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej oraz innych okolicznościach niezbędnych do przyznania świadczenia. Należy też zaznaczyć, czy posiadało się przerwy w wychowywaniu dzieci, jak długie oraz podać ich przyczynę. Gdy wnioskodawcą jest ojciec, trzeba podać także datę śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci. Okoliczności przedstawione w oświadczeniu mogą być potwierdzone np. zaświadczeniami z urzędu skarbowego czy urzędu gminy.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE