Reklama

Siedlce: 300 tysięcy e-chorych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZUS

Siedlce: 300 tysięcy e-chorych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mija rok od wycofania papierowych zwolnień.

Jak informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od 1 grudnia 2018 r. do 1 grudnia 2019 r. lekarze na Mazowszu wystawili prawie 3,7 mln elektronicznych formularzy. Najwięcej zwolnień było na terenie 3 warszawskich oddziałów ZUS, natomiast najmniej we wschodniej części regionu. W ostatnim miesiącu zaświadczenia wystawiało w Polsce aż 101,3 tys. lekarzy.

Kończą się upoważnienia
Elektroniczne zwolnienia lekarskie stały się obowiązkowe 12 miesięcy temu i właśnie wtedy część lekarzy zdecydowała się na skorzystanie z pomocy asystentów medycznych. Mogli oni w ich imieniu wykonywać czynności techniczne związane z wystawieniem zaświadczenia, przy czym nadal to lekarz decydował o samym zwolnieniu i jego szczegółach.
- Trzeba pamiętać, że upoważnienie, które na to pozwala, jest ważne maksymalnie przez 12 miesięcy. Lekarze, dla których kończy się ten okres, powinni jak najszybciej zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych (RAM) i stworzyć nowe upoważnienie. Dzięki temu zachowają ciągłość obecnego systemu pracy - podkreśla P. Olewiński.
Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich odbywa się w systemie RAM. Następnie informacja ta jest przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS. Od 1 grudnia 2018 roku wystawiono blisko 18 tys. upoważnień przyjętych z RAM.

Kiedy można na papierze?
Od 12 miesięcy nie obowiązują już w Polsce zaświadczenia papierowe, więc elektroniczne zwolnienia stały się codziennością. Czasami jednak zdarzają się sytuacje szczególne, takie jak awaria prądu, internetu lub wyjazd do pacjenta bez wzięcia skonfigurowanego urządzenia (np. laptopa). W takich przypadkach lekarze mogą wystawić zwolnienia w trybie alternatywnym. Wykorzystują wtedy wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego. Mają później trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE