Reklama

Rząd otwiera lasy i parki. Powoli odmraża gospodarkę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Picasa

Rząd otwiera lasy i parki. Powoli odmraża gospodarkę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd otwiera lasy i parki. Powoli odmraża gospodarkę

Łagodniejsze obostrzenie dotyczące sklepów i kościołów oraz otwarcie wstępu do lasów i parków - to najnowsze decyzje Rządu RP w sprawie ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa. Kiedy ruszą salony fryzjerskie, zawody sportowe i dzieciaki wrócą do żłobków i szkół?

 

Odmrażają gospodarkę

W czwartek wieczorem odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

- Udało nam się zapanować nad dużymi przyrostami. Takimi, jakie widzieliśmy w Hiszpanii, Francji czy we Włoszech. Dlatego warto popatrzeć na naszą rzeczywistość jako obarczoną dużą niepewnością. Niektórzy epidemiolodzy mówią o tym "taniec na linie" - powiedział na wstępie Mateusz Morawiecki, zapowiadając jednocześnie "nową rzeczywistość gospodarczą".

Szef Rządu RP zapowiedział zmianę niektórych obostrzeń. Od 20 kwietnia złagodzone zostaną obostrzenia dotyczące handlu. W sklepach o powierzchni do 100 mkw. będzie mogło przebywać po czterech klientów na jedną kasę. W sklepach o większej powierzchni będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 mkw. obiektu. Ta sama wytyczna - jedna osoba na 15 mkw. - odnosi się też do kościołów.

- Pracownicy sklepów będą badani, m.in. pod kątem temperatury ciała. Utrzymane, a nawet wzmocnione będzie stosowanie środków dezynfekujących - zaznaczył premier.

 

Rolnicy bez maseczek

Od 20 kwietnia ponownie dozwolony będzie wstęp do lasów i parków. Nadal zakazane będzie użytkowanie placów zabaw.

- Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To ma być raczej zwiększony komfort zdrowia psychicznego - zaznaczył premier.

Od poniedziałku wyłączona z zakazu przemieszczania się bez osoby dorosłej będzie też młodzież od 13 roku życia. Ważna informacja dla rolników jest taka, że ci nie muszą nosić maseczki w czasie, gdy pracują.

 

Cztery etapy

Kolejne łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, jak informuje premier, mają być wprowadzane co kolejne jeden-dwa tygodnie. Najbliższe regulacje będą dotyczyć sektora rzemiosła, handlu i niektórych usług.

Rząd RP podzielił "odmrażanie gospodarki" na cztery etapy. Pierwszy z nich wchodzi w życie 20 kwietnia i zawiera wymienione wcześniej złagodzenia obostrzeń. Kolejny etap będzie polegał na otwarciu sklepów budowlanych w weekendy, otwarciu hoteli i innych miejsc noclegowych oraz otwarcia niektórych instytucji kultury.

W trzecim etapie otwarta zostanie działalność stacjonarna lokali gastronomicznych, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne i sklepy w galeriach handlowych. Do tego ruszą wydarzenia sportowe do 50 osób bez udziału publiczności. Ruszy wtedy też opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3 (z ograniczeniem liczby dzieci w pomieszczeniu).

W czwartym etapie otwarte zostaną salony masażu, solaria, siłownie, kluby fitness. Ruszą także kina i teatry, ale w "nowym reżimie sanitarnym".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE