Reklama

Reklama

Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

Opublikowano: śr, 3 kwi 2019 07:31
Autor:

Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

Reklama

Wielkanocna Zbiórka Żywności w tym roku odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia. Akcja organizowana jest przez Bank Żywności w Siedlcach, na terenie województwa mazowieckiego w blisko 100 sklepach spożywczych. Do dzielenia się żywnością z potrzebującymi zachęcać będzie 1500 wolontariuszy. Pomóc może każdy. Lista sklepów, biorących udział w akcji pojawi się z początkiem kwietnia na stronie www.bankizywnosci.pl

 

W ubiegłym roku, dzięki ofiarności darczyńców, wolontariusze zebrali przez dwa dni Wielkanocnej Zbiórki Żywności ponad 10 ton artykułów spożywczych, które trafiły osób potrzebujących. Banki Żywności są gotowe przyjąć i przekazać znacznie więcej produktów spożywczych.

 

Przez cały weekend 1500 wolontariuszy Banków Żywności w wybranych sklepach będzie dyżurowało przy specjalnie oznakowanych koszach. Będą informowali o akcji, odbierali żywność, a następnie sortowali ją, ważyli i przygotowywali do dostarczenia do lokalnych organizacji pomocowych. Osoby potrzebujące otrzymają wsparcie jeszcze przed świętami.

 

Każdy klient będzie mógł przekazać wolontariuszom produkty spożywcze, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi. Produkty rekomendowane to: olej, konserwy mięsne i warzywne, mąka, cukier, olej, bakalie, czy słodycze.


– Każdy  sam decyduje, czym chce podzielić się z ubogimi. Niektórzy kupują cale zgrzewki pyszności, inni przekazują np. tylko jedną butelkę oleju i to też jest piękny i bardzo potrzebny gest. Każdy produkt ma znaczenie. Nie trzeba dużych pieniędzy, tylko serca i chęci. Żywność z koszy zbiórkowych w konkretnym mieście trafi do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia  - podkreśla Roman Jałyński Dyrektor Banku Żywności w Siedlcach

 

W całej Polsce ponad 1,6 miliona osób, żyjąc w skrajnym ubóstwie, na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. Jeszcze więcej osób mimo stałego zatrudnienia, nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień. Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bank Żywności w Siedlcach pomaga blisko 20 000 potrzebującym współpracując z ponad 100 organizacji lokalnych. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

Wykaz sklepów do zbiórki na terenie miasta Siedlce:

 1. Biedronka ul. Brzeska 134
 2. Biedronka ul. Mieszka I 23
 3. Biedronka ul. Rynkowa 20
 4. Biedronka ul. Warszawska 89
 5. Biedronka ul. Wojska Polskiego 25
 6. Biedronka ul. Kleeberga 6
 7. Carlos ul. Armii Krajowej 13
 8. Carlos ul. Sokołowska 124
 9. Carrefour ul. Monte Cassino 77
 10. Delikatesy Centrum ul. Partyzantów 5
 11. Kaufland ul. Sokołowska 113
 12. Lewiatan LIDER ul. Unitów Podlaskich 10
 13. Lidl ul. Starowiejska 77
 14. Lidl ul. Partyzantów 14
 15. Mila ul. Starowiejska 10
 16. Market Spożywczy  HANKA ul. Garwolińska 80
 17. PSS SPOŁEM ul. 11 Listopada 36
 18. PSS SPOŁEM ul. Ceglana
 19. PSS SPOŁEM ul. Chrobrego 17
 20. PSS SPOŁEM ul. Mazurska 2
 21. PSS SPOŁEM ul. Orlicz Dreszera 5
 22. PSS SPOŁEM ul. Poniatowskiego 12
 23. PSS SPOŁEM ul. Unitów Podlaskich 15
 24. Stokrotka ul. 11 Listopada 43d
 25. Stokrotka ul. Młynarska 26
 26. Stokrotka ul. Piłsudskiego 74
 27. Tesco ul. 11 Listopada 49
 28. Topaz ul. Brzeska 131
 29. Topaz ul. Janowska 93
 30. Topaz ul. Kazimierzowska
 31. Topaz ul. Sokołowska (koło Karo) 157
 32. Topaz ul. Warszawska 133
 33. Topaz Express ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 9
 

***

Idea utworzenia Banku Żywności w Siedlcach narodziła się w 2000 roku. 13 lipca 2001 roku Bank Żywności w Siedlcach został zarejestrowany w Sądzie Gospodarczym w Warszawie. W tym samym roku, z okazji świąt Bożego Narodzenia, zorganizowaliśmy pierwszą zbiórkę żywności na terenie miasta Siedlce. Zebraną żywność przekazaliśmy piętnastu organizacjom które wtedy były zrzeszone w siedleckim Banku Żywności.

Ciężka i wytrwała praca sprawiła, że Bank Żywności w Siedlcach obecnie zrzesza ponad 109 organizacji pod opieką których znajduje się około 19.000 osób. Bank Żywności działa w rejonie powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, ostrowskiego, siedleckiego, sokołowskiego oraz węgrowskiego

Tworzy on wraz z 31 innymi Bankami Żywności Federację Polskich Banków Żywności,  której misją od 20 lat istnienia, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Zrzeszone w Federacji 32 Banki Żywności są wyspecjalizowane w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z bardzo krótkim  terminem przydatności do spożycia. Organizacja, dzięki codziennym działaniom na masową skalę, jest w stanie docierać z pomocą żywnościową do blisko 2 000 000 najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem współpracujących 4000 organizacji pozarządowych i instytucji pomocowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.