Reklama

REGION Autostrada A2 z nowym fragmentem. Otwarty odcinek od węzła Lubelska do Mińska Mazowieckiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

REGION Autostrada A2 z nowym fragmentem. Otwarty odcinek od węzła Lubelska do Mińska Mazowieckiego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GDDKiA otwiera 15 kilometrów A2 na wschód od Warszawy.

 Długo wyczekiwany odcinek A2 w końcu oddany. Około południa w piątek pierwsi kierowcy wjadą A2 pomiędzy węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

 

To dwujezdniowa autostrada z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą pod trzeci pas. W ramach inwestycji wybudowane zostały także drogi lokalne do obsługi ruchu lokalnego. Przebudowano także istniejące drogi gminne i powiatowe. Jak zapewnia GDDKiA, autostrada wyposażona została w niezbędne urządzenia ochrony środowiska takie jak ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne.

 

 

Nowy kilometrowy odcinek pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy ze starej DK2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim, co usprawni ruch i skróci czas przejazdu.

 

Jak zapowiadają drogowcy, do października mają jeszcze potrwać prace po obu stronach tej trasy, ale nie będą one uciążliwe dla kierowców. Budowane są jeszcze Miejsca Obsługi Podróżnych oraz Obwód Utrzymania Autostrady.

"We wrześniu 2018 r. podpisaliśmy umowę z firmą Polaqua na projekt i budowę dwóch odcinków A2: węzeł Lubelska – węzeł Halinów i węzeł Halinów - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Wartość inwestycji (dokumentacja, roboty, wykup gruntów, prace archeologiczne) to prawie 755 mln zł, w tym koszt robót to ok. 538 mln zł.

 

Część z tej kwoty, ok. 329,6 mln zł, to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko" - wylicza GDDKiA.

 

Autostrada A2 ma docelowo połączyć stolicę ze wschodnią granicą i przejściem z Białorusią.


Prace trwają etapami. 5 marca 2020 r. GDDKiA podpisała umowę budowę autostrady A2 o długości 12 km pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki.

 

 

Prace mają potrwać do jesieni 2023 r. Z kolei 7 kwietnia zawarty został kontrakt budowę kolejnego odcinka, o długości ok. 12,5 km, od węzła Gręzów do węzła Siedlce Zachód. W przypadku 13-kilometrowego odcinka pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót.

 

"Trwają przygotowania do realizacji kolejnych etapów autostrady A2 od Siedlec do granicy z Białorusią. Dobiegają końca prace nad koncepcją programową dla odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy państwa, o łącznej długości 95,5 km. Przewidujemy, że dokumentacja będzie gotowa jesienią br. Budowa tych odcinków planowana jest na lata 2022-2025" - informuje Generalna Dyrekcja.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE