Reklama

Pracuje u nas 8,5 tys. obcokrajowców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZUS

Pracuje u nas 8,5 tys. obcokrajowców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wciąż przybywa cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń.

Tak wynika z danych Zakład Ubezpieczeń Społecznych w naszym województwie. 31 grudnia 2018 r. było ich 156,3 tys., a pod koniec sierpnia - niemal 170 tys. Odnotowany wzrost wskazuje, że wysoki popyt na pracowników w Polsce wciąż skłania do poszukiwania ich wśród obywateli innych państw i, co ważne, oferowania im legalnego zatrudnienia. Dzięki temu składki obcokrajowców zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a w przyszłości będą mieć oni prawo do otrzymywania świadczeń.

Na czele Ukraińcy
Choć w regionie pracują przedstawiciele ponad 162 narodowości, to i tak wciąż najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy.
- Według najnowszych danych, jest ich ponad 104.032, co stanowi aż 61% pracujących u nas cudzoziemców. Daleko za nimi są Białorusini, których jest 14.420 (8,5%) i Wietnamczycy (6.159 - tylko 3,6%). Największym wzrostem względem 31 grudnia poprzedniego roku mogą poszczycić się właśnie Ukraińcy (więcej o 11.446) i Białorusini (więcej o 1.499). Największe spadki to z kolei obywatele Wietnamu (mniej o 473), Chin (mniej o 446) i Nepalu (mniej o 233) - wylicza Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

W Warszawie najwięcej
Jak dodaje, województwo mazowieckie nie jest jednolite pod względem rozmieszczenia pracowników spoza naszego kraju. Spośród 169.857 zgłoszeń do ubezpieczeń aż 144.767 pochodzi z trzech warszawskich oddziałów ZUS, co stanowi 85% ogólnej liczby. Pozostałe oddziały również odnotowały jednak wzrost względem poprzedniego okresu.
Według stanu na 31 sierpnia, w siedleckim oddziale, który obejmuje zasięgiem wschodnią część województwa, jest 8.584 pracujących obcokrajowców, czyli o 1.916 więcej niż w grudniu. Za wzrost odpowiadają głównie Ukraińcy, których przybyło 1.556, w sumie dając 5.985 osób.

Najmniej w budownictwie
Interesujący wydaje się fakt, że przybysze z zagranicy nieczęsto decydują się na założenie firmy w Polsce. Własną działalność w województwie mazowieckim prowadzi zaledwie 3,8% obcokrajowców (6.453 osób). Najwięcej firm jest w rękach Ukraińców, bo aż 1.345 (1,3% zgłoszeń do ubezpieczeń obywateli Ukrainy), ale wynika to zapewne z tego, że jest ich znacznie więcej niż pozostałych nacji. Przedsiębiorczością zaskakują natomiast Wietnamczycy, bo własną działalność prowadzi 668 osób, a to z kolei stanowi aż 10,8% obywateli tego państwa zgłoszonych do ubezpieczeń w Polsce.
Czym zajmują się cudzoziemcy w Polsce? ZUS przeanalizował zgłoszenia do ubezpieczeń z grudnia poprzedniego roku zwracając uwagę na sekcje PKD płatników składek. Okazuje się, że najwięcej obcokrajowców pracuje w dziale N, obejmującym działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierającą (24,8%). Dalej znajduje się dział C - przetwórstwo przemysłowe (15,4%) oraz dział H - transport i gospodarka magazynowa (12,1%). Dopiero na czwartej pozycji jest budownictwo, czyli dział F, w którym zatrudnienie znalazło 11,6% cudzoziemców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE