Reklama

Pracuje coraz więcej obcokrajowców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

Pracuje coraz więcej obcokrajowców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na koniec maja było ich w powiecie siedleckim półtora tysiąca więcej niż w grudniu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował dane dotyczące obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń. W Polsce jest ich już 628 tys. i reprezentują około 170 nacji. Na terenie działania siedleckiego oddziału ZUS-u 31 maja zarejestrowanych było 8.183 obcokrajowców płacących składki (31 grudnia 2018 r. - 6.668). Najwięcej z nich to Ukraińcy (5.675), a kolejni są: Białorusini (1.840), Rosjanie (77), Hindusi (62), Nepalczycy (57), Mołdawianie (44), Armeńczycy (35), Gruzini (32), Uzbecy (26), Turcy (24), Wietnamczycy (23), Filipińczycy (21) i Chińczycy (13).

Kolejne narodowości mają następującą liczbę przedstawicieli:
- 11: litewska i niemiecka,
- 10: włoska,
- 9: afgańska i pakistańska,
- 8: amerykańska,
- 7: bangladeska, bułgarska, egipska i tadżycka,
- 6: łotewska i nigeryjska,
- 5: azerbejdżańska, brytyjska, czeska, iracka, kazachska, słowacka i tunezyjska,
- 4: francuska, holenderska i rumuńska,
- 3: grecka, hiszpańska, japońska i syryjska,
- 2: albańska, belgijska, brazylijska, indonezyjska, irańska, jordańska, mongolska i serbsko-czarnogórska,
- 1: algierska, australijska, chorwacka, czarnogórska, ghańska, jemeńska, kolumbijska, kongijska, królestwa Wlk. Brytanii, kubańska, lankijska (Sri Lanka), libańska, macedońska, palestyńska, tajlandzka, urugwajska, wenezuelska i węgierska.

- Wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy - komentuje dla siedlcesiedzieje.pl Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u. - Przyczyn takiego stanu należy prawdopodobnie szukać w bliskości tych krajów, i to zarówno w ujęciu geograficznym, jak i kulturowym. Poza tym dla cudzoziemców ze Wschodu podjęcie pracy w Polsce jest prawdopodobnie tym, czym dla Polaka praca w Anglii czy w Niemczech. Zazwyczaj wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Trzeba jednak zauważyć, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych. Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno” - kończy.

Zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczeń oznacza, że właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (chyba że wyklucza to umowa między Polską a jego krajem macierzystym). Składki tych osób zasilają więc Fundusz Ubezpieczeń Społecznych tak samo jak składki obywateli Polski. Ze środków FUS wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE