Reklama

Reklama

Pracownicy Bogdanki dostali gwarację zatrudnienia na pięć lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pracownicy Bogdanki dostali gwarację zatrudnienia na pięć lat - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gwarancję taką mają pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, z co najmniej trzyletnim stażem w Grupie Kapitałowej LW Bogdanka.

Reklama

W poniedziałek, 12 lipca w Bogdance odbyła się konferencja prasowa dotycząca porozumienia między zarządem Lubelskiego Węgla "Bogdanka" a stroną społeczną. Porozumienie zostało podpisane po kilkumiesięcznych rozmowach.

Porozumienie przewiduje pięcioletnią gwarancję zatrudnienia dla osób pracujących w kopalni od minimum trzech lat (dotyczy to całej Grupy Kapitałowej LW Bogdankach), a także wzrost stawek zasadniczych o 4,5 proc.

- Łącznie w pierwszym półroczu wypłacimy każdemu z naszych pracowników 2,5 tys. zł brutto. 1 tys. zł został wypłacony na koniec marca br. W tej chwili jesteśmy przygotowani do wypłaty 1,5 tys. zł brutto. Zwiększyliśmy też wkład na program emerytalny o 0,5 proc oraz zwiększyliśmy z 19 na 21 zł kwotę talonu na posiłek regeneracyjny, tzw. flaps - powiedział Artur Wasil, prezes LWB.

Prezes  podkreślał, że w związku z nadchodzącą transformacją górnictwa, zgodnie z którą Bogdanka ma fedrować do 2049 r., kopalnia musi myśleć o tym, jak przygotować się na nadchodzące lata. – Naszym celem, jak i ministra Sobonia jest miejsce Bogdanki jako w dalszym ciągu silnego filara gospodarczego Lubelszczyzny,a  tym samy stabilnego pracodawcy dla okolicznych miejscowości. Musimy dzisiaj myśleć, jak przygotować się na nadchodzące lata. Wiemy jednocześnie, gwarantując pięcioletni okres zatrudnienia, że sytuacja w firmie będzie stabilna – powiedział prezes Wasil.

2,5 tys. brutto i więcej na flapsy

- Można mówić, że zawsze można było wynegocjować więcej, zawsze można było coś zrobić lepiej. Ważne, że w czasie tych rozmów wymienialiśmy się na argumenty, to jest bardzo cenne, żeby ze sobą rozmawiać, wyjaśniać wątpliwości, bo wtedy jesteśmy w stanie się lepiej zrozumieć i wspólnie odpowiedzialnie podejść do przyszłości tej kopalni – dodał.

W imieniu strony społecznej głos zabrał Grzegorz Jadwiżuk, szef Związku Zawodowego Górników w Bogdance. – Czy to jest sukces? To jest wynik kompromisu. W czasie naszych rozmów twierdziłem, że dobry kompromis, dobra umowa jest wtedy, gdy żadna ze stron nie jest w pełni zadowolona. Myśmy też chcieli więcej, ale wydaje nam się, że wynegocjowaliśmy wszystko to, co było możliwe – powiedział Jadwiżuk.

Szczegółowe warunki objęcia pracowników gwarancjami zatrudnienia zostaną określone w protokole dodatkowym do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Artykuł pochodzi z portalu tubalecznej.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy