Reklama

Reklama

Podsumowanie Światowego Dnia Żywności w Siedlcach

Opublikowano: pon, 29 paź 2018 08:26
Autor:

Podsumowanie Światowego Dnia Żywności w Siedlcach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podsumowanie Światowego Dnia Żywności w Siedlcach

Reklama

16 października 2018r. z okazji Światowego Dnia Żywności, w Siedlcach odbył się happening  pod hasłem „Szkoła niemarnowania jedzenia-EkoMisja Nie marnuje”. Organizatorzy chcieli zwrócić szczególną uwagę na ekologiczne skutki marnowania żywności, z których niewiele osób zdaje sobie wciąż sprawę.  Patronat honorowy sprawował prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski. W inicjatywie wzięło udział ponad trzysta dzieci i młodzieży, m.in. z Siedlec, Żelkowa Kolonii, Borek Wyrek oraz Paprotni.

 

Światowy Dzień Żywności to dobry moment na komunikowanie nie tylko o samym problemie i jego skali, ale również o jego skutkach. To także czas poznania najnowszych danych z badań 2018 roku, dotyczących marnowania żywności przez polskich konsumentów, jak i czas podejmowania wspólnego dialogu w tej sprawie i poszukiwania rozwiązań na ograniczanie tego zjawiska.

 

Uczestnikami przemarszu organizowanego przez Bank Żywności w Siedlcach przy współpracy Bożeny Uziębło nauczycielki Zespołu Szkół Ponadgimnazjulnych nr 3 w Siedlcach byli dzieci i młodzież 13 szkół z Siedlec oraz powiatu siedleckiego.

 

Podczas przemarszu uczestnicy zatrzymali się na chwilę pod pomnikiem Jana Pawła II aby zaśpiewać „Barkę” i uczcić w ten sposób przypadającą w tym dniu 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.

 

W drugiej części wydarzenia dzieci i młodzież zaprezentowały wierszyki i piosenki o tematyce ekologicznej ekologicznyc, został również  odczytany manifest ukazujący wpływ marnowania żywności na środowisko. Podczas happeningu wręczono Certyfikaty „Ratownika Żywności” organizacjom współpracującym z Bankiem Żywności w Siedlcach za ratowanie żywności  o krótkich terminach przydatności do spożycia  z sieci handlowych.

 

Na uczestników czekał ciepły bigos, owoce, napoje oraz słodka niespodzianka. Natomiast dla uczniów którzy zdecydowali się zaprezentować wierszyk lub piosenkę organizator zapewnił nagrody.

 

„Na świecie marnuje się rocznie 1,3 mld ton żywności (wg raportu FAO z 2013 r.). Taka ilość wystarczyłaby na wyżywienie wszystkich mieszkańców Polski przez 66 lat. Z tego 88 milionów ton marnuje się w samej unii Europejskiej. Najwięcej odpadów produkują konsumenci (53%) oraz przetwórcy (19%). Problem dotyczy również Polski. W naszym kraju wg jedynych dostępnych na ten moment danych Eurostatu sprzed 12 lat marnuje się 9 mln ton jedzenia rocznie z czego konsumenci wyrzucają ok 2 mln. (…)

 

(…)Jeśli chodzi o deklarowany poziom marnowania żywności wśród konsumentów, to wg raportu z 2018 roku instytutu Kontar Millward Brown przygotowanego na zlecenie FPBŻ, do wyrzucania żywności przyznaje się 42% społeczeństwa. Wyrzucamy najczęściej pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%), warzywa (37%). Wśród często wymienianych przyczyn marnotrawstwa w gospodarstwach domowych, Polacy wciąż wskazują brak wiedzy na temat właściwego przechowywania żywności oraz brak umiejętności ponownego wykorzystania produktów, które nie zostały spożyte podczas posiłku np. ugotowany w nadmiarze ryż lub makaron. Jednak już od ponad 6 lat najczęstsza przyczyna wyrzucania jedzenia jest przeoczenie terminu przydatności do spożycia (29%) oraz zbyt duże zakupy (20%). To pokazuje że wciąż potrzebna jest podstawowa wiedza, która w sposób prosty i przystępny tłomaczyła by zasady postępowania z żywnością w kuchni.”(Raport FPBŻ – Nie marnije jedzenia 2018 – cały raport dostępny poniżej)

 

W przemarszu uczestniczyły reprezentacje:

 1. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej
 2. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach
 3. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach
 4. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach
 5. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach
 6. Szkoła Podstawowa nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach
 7. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach
 8. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3  im. Stanisława Staszica w Siedlcach
 9. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5  im. Gen. Władysława Sikorskiego w Siedlcach
 10. Zespół Oświatowy w Żelkowie Kolonii
 11. Zespół Szkół Niepublicznych im. Kornela Makuszyńskiego. w Borkach Wyrkach
 12. Zespół Oświatowo – Wychowawczy w Białkach
 13. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.