Orszak Trzech Króli to Jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Orszak to także towarzyszące wydarzenia edukacyjno-kulturalne.
Święto Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii, czy Szwajcarii.
Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Siedlecka Grupa Literacka „Witraż” działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach zaprezentuje dwie sceny: „Stworzenie świata” i „Życie w Raju”.
Program Orszaku Trzech Króli:
- godz. 11:45 – msz św. w kościele św. Stanisława BM,
- godz. 13:00 – wymarsz Orszaku z kościoła św. Stanisława BM,
- godz. 16:00 – koncert Macieja Miecznikowskiego „Rodzi się Bóg”.