Reklama

Reklama

O bezpieczeństwie z seniorami

Opublikowano: śr, 21 lut 2018 08:01
Autor: | Zdjęcie: KMP Siedlce

O bezpieczeństwie z seniorami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości <b>W poniedziałek (19.02), w ramach realizowanej przez mazowiecką policję kampanii „Bezpieczny Senior”, funkcjonariusze KMP w Siedlcach spotkali się z członkami Klubu Seniora „Stokrotka”. Jego uczestnicy mieli okazję wysłuchania przygotowanego specjalnie na potrzeby kampanii wystąpienia pt. „Metody przestępstw, jakimi posługują się sprawcy wobec osób starszych i sposoby zapobiegania im”.</b>

Reklama

Dla mazowieckich funkcjonariuszy zapewnieniebezpieczeństwa osobom starszym to bardzo ważna płaszczyzna działań.Właśnie z myślą o tej grupie społecznej przygotowano kampanię społecznąpod nazwą „Bezpieczny Senior”, która realizowana jest na terenie garnizonuod marca 2012. Z jednym z takich działań mieliśmy do czynienia w poniedziałek (19.02). Policjanci KMP w Siedlcach spotkali się z członkami Klubu Seniora„Stokrotka”. 

Funkcjonariusze podczas swego wystąpieniaprzekazali uczestnikom spotkania, jak wiele niebezpieczeństw zagrażaosobom starszym ze strony nieuczciwych przestępców. Przypomnieli obecnymprzykłady działania oszustów realizowanych metodą na tzw. „wnuczka”lub "policjanta", podając że postępowanie przestępców możepolegać na tym, iż sprawca dzwoni do ofiary i podaje się za jej wnuczkalub członka rodziny twierdząc, iż miał np. wypadek i potrzebne mu sąpieniądze na pokrycie szkód nieszczęśliwego zdarzenia. Następnie poodbiór pieniędzy zgłasza się nieznana ofierze osoba, która podaje sięza znajomego wnuczka i informuje, że nie mógł on stawić się osobiściepo pieniądze. W związku z powyższym prosi o przekazanie gotówki jemu.Na ofiary przestępcy wybierają zazwyczaj osoby starsze, mieszkającesamotnie. Nieświadomi oszustwa pokrzywdzeni przekazują pieniądze przestępcom,tracąc niejednokrotnie wszystkie oszczędności.

Uczestniczących w wykładzie uwrażliwiono,aby w takich przypadkach, gdy spotkają się z sytuacją, że otrzymajątelefon od osoby podającej się za wnuczka, członka rodziny lub policjantaz prośbą o pieniądze, należy bezwzględnie zweryfikować prawdziwośćtej sytuacji. Wystarczy wykonać telefon zwrotny, bądź skonsultowaćsię w takiej sprawie z najbliższą rodziną lub najzwyczajniej poprosićwnuczka, aby osobiście odebrał pieniądze. O każdym takim przypadkunależy również niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policjipod numerami alarmowymi 997 lub 112.

Ponadto obecnym przekazano informacje natemat innych przestępstw, które dotykają osób w okresie „jesieni życia”.Omówiono tu m. in. przestępstwa znęcania się nad członkami rodziny.Po spotkaniu organizatorzy i uczestnicy zapewnili, że w związku z ciekawąinicjatywą Kampanii oraz formą przekazu adresatom informacji dotyczącychbezpieczeństwa z całą pewnością nie było to ostatnie spotkanie zpolicjantami i już obecnie zaplanowany zostanie ich dalszy cykl.

Jednocześnie Komenda Miejska Policji wSiedlcach informuje, że wszystkie osoby i instytucje zainteresowane kampanią„Bezpieczny Senior” chcące skorzystać z jej oferty mogą kontaktowaćsię w tej sprawie z oficerem prasowym KMP w Siedlcach kom. AgnieszkąŚwierczewską tel. 25-643-24-60 lub Naczelnikiem Wydziału Prewencji podinsp.Dariuszem Dudkiem tel. 25-643-26-27.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.