Reklama

Niższy podatek – wyższa emerytura i renta

Opublikowano:
Autor:

Niższy podatek – wyższa emerytura i renta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmienia się miesięczna zaliczka na podatek dochodowy. Klientci ZUS zyskają do kilkudziesięciu zł.

Jak przypomina Małgorzata Korba, regionalna rzecznik ZUS, od 1 października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do 85.528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17%. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści.
Klienci ZUS odczują skutki tej zmiany już w świadczeniu wypłaconym za październik. Emerytura lub renta będzie wyższa od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, czyli od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku.
- Dzięki obniżeniu stawki podatkowej, osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie, czyli 1.100 zł brutto (935 zł netto), zyskają „na czysto” 8 zł, bo ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł - informuje pani rzecznik.
ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17% wobec wszystkich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rocznym rozliczeniu podatku będzie natomiast wynosić 17,75 proc. Wynika to z wyliczenia: dziewięć miesięcy ze stawką 18 proc. i trzy miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia według stawki 17,75 proc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE