Reklama

Mirabelka - kiełkująca historia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Picasa

Mirabelka - kiełkująca historia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mirabelka - kiełkująca historia

Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach wzięła udział w niezwykle inspirującej ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 16 listopada podczas warsztatów literacko-plastycznych, w których uczestniczyła grupa 6-latków z Miejskiego Przedszkola nr 25 w Siedlcach, sprawdzaliśmy, jak kiełkowała polska historia i rodziła się niepodległość, a także porozmawialiśmy o miłości i stworzyliśmy własne mirabelkowe drzewo pamięci. A wszystko to zostało oparte na niezwykle mądrej, wzruszającej i wartej poznania książce Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, która opowiada historię kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek z perspektywy rosnącej właśnie tam tytułowej bohaterki książki.

Nasze zajęcia rozpoczęły się od małej pestki. A właściwie od rywalizacji o nią, gdyż przedszkolaki podzielone na grupy, miały za zadanie jak najszybsze ułożenie puzzli przedstawiających okładkę książki. Zwycięska grupa posadziła pestkę mirabelki, a wszystkie dzieci obiecały, że przez najbliższe miesiące będą przychodzić do biblioteki również po to, by obserwować czy ich drzewko zaczyna kiełkować i rosnąć. Następnie przedszkolaki mogły wysłuchać kilku fragmentów książki, w których Mirabelka opowiada o sobie i swojej mamie, a także o uczuciach i o porach roku. I to właśnie dzięki naszym rozmowom o miłości sprawiliśmy, że narysowane na tablicy drzewko wypuściło pączki i zakwitło. Każde mówione przez dzieci słowo i zdanie o tym, kogo i co kochamy oraz czym jest miłość, i jak ją okazujemy, sprawiły, że na gołych gałęziach pojawiły się białe kwiaty. A ponieważ odpowiedziom nie było końca, nasza mirabelka bardzo szybko zakwitła. Dzięki temu przeszliśmy do kolejnej części naszych zajęć, czyli do owocowania drzewka, o którym tak bardzo marzyła bohaterka książki. Pomogła nam w tym krótka rozmowa o tym, kim jesteśmy, o naszej niepowtarzalności, a także o ludziach, rzeczach i ważnych sprawach, o których zawsze należy pamiętać. Następnie każde z dzieci miało za zadanie odrysowanie swoich dłoni na kartce papieru, a kolejno ich podpisanie, wycięcie i przyklejenie na Drzewku Pamięci, które na koniec zajęć pięknie się zażółciło. Owe drzewko czeka również na innych czytelników, którzy chcieliby odcisnąć na nim kawałek swojej historii poprzez pozostawienie kilku słów o Polsce, miłości lub sprawach, które są dla nich ważne.                                                                                                                                                                                              

Podczas zajęć nie zabrakło rozmów o niepodległości, o naszej wspólnej historii, o tym, co jest ważne w naszym życiu i przede wszystkim dobrej zabawy. Poza tym przedszkolaki sprawiły niezwykle miłą niespodziankę i wyrecytowały dwa piękne wiersze o Polsce. Cała grupa otrzymała dyplom za udział w warsztatach i zakładki do książek.

A po czym można było poznać, że Żabki dobrze bawiły się podczas warsztatów? Po ich wielkich uśmiechach i kilku niezwykle miłych uściskach na pożegnanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE