Lokalne zalania posesji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: siedlce-straz.pl

Lokalne zalania posesji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 17.02 - 22.02.2017 r. straż pożarna była wzywana 13 razy do wypompowywania wody z pomieszczeń i zaniżonych posesji zalanych w wyniku napływu wód roztopowych.

Zadaniem strażaków było przepompowanie wody do pobliskich cieków wodnych oraz na grunty orne, za zgodą ich właścicieli. Strażacy interweniowali m.in. w miejscowościach: Wola Wodyńska, Borki Kosy, Olszyc Szlachecki, Czerniejew, Borki Paduchy, Wołyńce Kolonia, Gręzów, Przywory Duże, Polaki, Dąbrowa.

W miejscowości Wołyńce Kolonia, po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z JRG nr 2 i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono: 
- rozlewisko wody o powierzchni ok. 35 arów wraz z zalaną posesją o powierzchni ok. 15 arów z zabudowaniami: dom oraz dwa budynki inwentarskie – w pomieszczeniach było około 20 cm wody, a na posesji około 50 cm wody,
- za powyższy stan odpowiadał zasypany przepust pod drogą gminną, co uniemożliwiało spadek wody w niższe partie terenu (łąki, pola, staw),
- na wysokości przepustu woda wysączała się spod ziemi i powodowała zalewanie działki, na której znajdował się budynek mieszkalny.

Działania zastępów polegały na odkopaniu przepustu pod drogą, co umożliwiło spływ wody wzdłuż działki do pobliskiego stawu. Przepływ wody powodował lokalne wpływania wody w głąb posesji z budynkiem mieszkalnym. Dom nie był zagrożony przepływającą wodą.

Z uwagi na protest mieszkańców oraz właścicielki posesji rozbudowano dowodzenie oraz zadysponowano na miejsce zdarzenia przedstawicieli gminy Siedlce. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w osobie Wójta Gminy Siedlce, dwóch przedstawicieli Urzędu Gminy Siedlce oraz Sołtysa, w porozumieniu z właścicielką posesji, zadecydował o zbudowaniu wału zaporowego wzdłuż granicy posesji, od przepustu drogowego do ok. dziesiątego metra za domem, w celu ukierunkowania przepływu wody na teren pól oraz pobliskiego stawu.

Na miejsce sprowadzono dwie wywrotki piasku, folię oraz 250 worków na piasek oraz zadysponowano dodatkowe zastępy OSP. Zbudowano około 70 metrów wału o wysokości około 15-20 cm (pojedynczy worek). Zbudowany wał oddalił przepływ wody od budynku mieszkalnego, co spowodowało osuszenie posesji i zlikwidowanie niewielkiego pierwotnego zalewania działki. Z posesji spłynęła woda zagrażająca budynkom. Poziom wody przed przepustem spadł o około 60 cm, co odsłoniło przepust w 50%. Przepływ wody przez przepust znacznie ustał. Na tym działania zakończono, zastępy powróciły do jednostek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE