Reklama

Reklama

Lekarz ma dwie doby na przyjęcie seniora z covidem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe, pexels.com.pl

Lekarz ma dwie doby na przyjęcie seniora z covidem - Zdjęcie główne

Pacjenci 60+ z covidem pójdą do lekarza bez kolejki | foto Zdjęcie poglądowe, pexels.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie opieki zdrowotnej nad pacjentem z wirusem SARS-CoV-2 nałożyła na lekarza obowiązek zbadania pacjenta w wieku 60+ skierowanego do izolacji z powodu COVID-19 w ciągu 48h.

Reklama

Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia pierwszeństwo wizyty u lekarza pierwszego kontaktu mają osoby w wieku 60 plus chore na koronawirusa. 

"Ze względu na przewidywany znaczny wzrost zakażeń nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2 istnieje konieczność zwiększenia poziomu zabezpieczenia opieki przedszpitalnej populacji pacjentów powyżej 60. roku życia zakażonym lub podejrzanym o zakażenie, u których ze względu na częstość występowania chorób współistniejących przebieg zakażenia może mieć niekorzystny przebieg” - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Lekarz musi przyjąć pacjenta w wieku powyżej 60 lat w ciągu 48 godzin od uzyskania przez niego pozytywnego wyniku testu na Covid-19, nawet jeśli senior będzie przechodził koronawirusa bezobjawowo i będzie czuł się dobrze. Jeśli ten termin wypadnie w dzień wolny, to pacjenta będzie trzeba przyjąć w pierwszy dzień roboczy, najczęściej w poniedziałek. 

 

 

Rozporządzenie nie precyzuje gdzie lekarz ma przeprowadzić badanie - w przychodzi czy w domu pacjenta. Lekarz sam o tym zdecyduje na podstawie informacji o stanie zdrowia pacjenta.

"W przypadku pacjentów powyżej 60. roku życia, skierowanych do odbycia izolacji w warunkach domowych, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, udziela pacjentowi, nie później niż przed upływem 48 godzin odbywania tej izolacji, porady, podczas której na podstawie badania fizykalnego dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta. W przypadku gdy termin udzielenia porady upływa w dniu uznanym ustawowo za dzień wolny od pracy lub w sobotę, porada odbywa się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą” - czytamy w rozporządzeniu.

Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia budzą szereg obaw i wątpliwości. Pacjenci przewidują trudności z dostaniem się do lekarza POZ, bo pierwszeństwo w kolejce będzie przysługiwało seniorom z koronawirusem. Z kolei lekarze obowiają przeciążenia i tego, że podstawowa opieka zdrowotna straci przepustowość.

Zarząd Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy opublikował swoje stanowisko w tej sprawie. Przewodniczący Krzysztof Bukiel pisze, że:

"Apelujemy o wycofanie się z przepisów, które sparaliżują działalność lekarzy POZ, jednocześnie pozbawiając opieki zdrowotnej pozostałych pacjentów, cierpiących na inne, często przewlekłe choroby. Takie rozwiązania są nierealne pod względem zarówno technicznym, jak i wydolnościowym systemu podstawowej opieki zdrowotnej oraz powodują dalsze narastanie olbrzymiego długu zdrowotnego".

 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy