Reklama

Ksiądz Mirończuk o Janowie

Opublikowano:
Autor:

Ksiądz Mirończuk o Janowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś Janów Podlaski kojarzy się głównie z aukcjami rasowych koni. Przez lata był jednak siedzibą biskupów.

Mówi o tym książka ks. dr.  Roberta Mirończuka „Janów Biskupi. Miasto rezydencjonalne biskupów łuckich (1465-1796) i podlaskich (1818-1867)”. Na jej promocję, która odbędzie się w piątek, 7 czerwca, o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, są, oprócz tej placówki Muzeum Diecezjalne i Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach.

Autor opracowania to kapłan diecezji siedleckiej, historyk sztuki, muzealnik, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, diecezjalny konserwator zabytków, oraz dyrektor siedleckiego Muzeum Diecezjalnego. Jest też autorem wielu artykułów i książek z zakresu historii sztuki, organizatorem roku El Greco w Polsce (2014) oraz licznych wystaw, m.in. Ars Sacra El Greca (2018). Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Aleksandria (2015), Wawrzyn Siedlecki (2016), Złote Skrzydła - Człowiek Roku (2018).

 \„Janów Biskupi. Miasto rezydencjonalne biskupów łuckich (1465-1796) i podlaskich (1818-1867)” to monografia Janowa Biskupiego (obecnie Janów Podlaski) - miasta rezydencjonalnego biskupów łuckich w latach 1465-1796, a następnie podlaskich w latach 1818-1867. Autor wszechstronnie omawia dzieje tej miejscowości w okresie od najdawniejszych wzmianek źródłowych z XV w. aż do zakończenia II wojny światowej, poruszając szereg wątków z zakresu historii, historii sztuki i historii Kościoła. W kolejnych rozdziałach prezentuje on położenie geograficzne Janowa i związany z tym kontekst religijno-historyczny, analizuje rozwój miasta pod względem urbanistycznym, gospodarczym i politycznym, omawia przemożny wpływ, jaki na jego dzieje wywarli kolejni rezydujący w nim biskupi i prowadzone przez nich działania fundacyjne. Szczególne miejsce w monografii ks. Mirończuka zajmują dzieje i analiza architektoniczna obiektów stanowiących dominanty Janowa Biskupiego: głównej barokowej świątyni miasta, kolegiaty, i związanego z nią zespołu budowli, dominikańskiego kościoła św. Jana Chrzciciela oraz pałacowej rezydencji biskupów z założeniem parkowo-ogrodowym. Rozprawa została dopełniona bardzo bogatą dokumentacją ikonograficzną i kartograficzną (289 kolorowych ilustracji), a 16 aneksów źródłowych pozwala zapoznać się z głównymi tekstami dotyczącymi dziejów tej wyjątkowej miejscowości.

Podczas wieczoru promocyjnego w muzeum będzie można zakupić książkę. Wstęp wolny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE