Reklama

Krzesk-Majątek - świętowali w cieniu suszy [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Krzesk-Majątek - świętowali w cieniu suszy [GALERIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczne dożynki powiatu siedleckiego odbyły się w Krzesku-Majątku w gminie Zbuczyn.

Jak mówi naszemu portalowi Tomasz Hapunowicz, wójt gminy Zbuczyn, ze względu na suszę w tym roku było mniej powodów do świętowania niż w poprzednich latach.

- Tegoroczne plony są na poziomie porównywalnym z ubiegłorocznym, także niskim. Czekamy na interwencję państwa, jeśli chodzi o pomoc rolnikom poszkodowanym przez suszę. W naszej gminie poziom tych strat jest dosyć duży, bo wpłynęło ponad 1200 wniosków „suszowych” - dodaje.

Starosta siedlecki Karol Tchórzewski informuje z kolei, że susza wywołała w powiecie niemałe straty:

- W niektórych rejonach bardzo duże. Sytuacja jest więc bardzo trudna. Ale w dożynkach chodzi nie tylko o świętowanie obfitości plonów, ale i docenienie ciężaru pracy. Każdy rolnik zasługuje na to, by odpocząć.

Powiatowe dożynki były więc huczne. W tym roku odwiedzili je m.in.: Krzysztof Tchórzewski - minister energii, Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia, Wojciech Kudelski - radny wojewódzki, Daniel Milewski - poseł, Anna Maria Siarkowska - posłanka, Katarzyna Klimiuk - starosta łosicka, Jarosław Gromadziński - generał 18 Dywizji Zmechanizowanej, ppłk Zbigniew Ciżmiński - dowódca 18 Batalionu Dowodzenia, ppłk Dariusz Kozłowski - dowódca 53 Batalionu Obrony Terytorialnej i delegacja z niemieckiego powiatu Oberhavel.

Starostowie tegorocznych dożynek, Marzena i Witold Starzyńscy z miejscowości Krzesk-Królowa Niwa, przekazali władzom powiatu i gminy symboliczny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Potem organizatorzy dzielili się chlebem z publicznością.

Podczas powiatowego święta plonów miał też miejsce tradycyjny konkurs wieńców. Stanęło do niego 11 grup. Zwyciężyło, otrzymując nagrodę 1400 zł, istniejące od 5 lat Koło Gospodyń Wiejskich „Dwórki Heleny” z Helenowa w gminie Wiśniew. W Krzesku reprezentowały je: Hanna Woźniak, Iwona Ługowska, Dorota Jastrzębska, Jolanta Organiściak, Piotr Woźniak i Monika Urban. Przygotowany przez Koło wieniec był, jak mówią twórczynie, „wyrazem nowoczesnej fantazji na temat korony”. Kolejne miejsca zajęły Krzesk-Majątek i Zbuczyn.

Uczestnicy dożynek w Krzesku-Majątku mogli skorzystać ze stanowisk wielu firm, organizacji i kół gospodyń. Czekała też na nich prezentacja sprzętu wojskowego i starych samochodów oraz część rozrywkowa z koncertem Zenka Martyniuka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE