Reklama

IV LO po remoncie: jak pałac

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Siedlce

IV LO po remoncie: jak pałac - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj oficjalnie otwarto "Żółkiewskiego".

Budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach przy ul. Konarskiego latami czekał na upragniony remont. A potem na jego zakończenie, bo aż 9 lat placówka funkcjonowała w pomieszczeniach wynajmowanych od Collegium Mazovia na ul. Sokołowskiej.
Udało się 2 września, kiedy w wybudowanym w pierwszej połowie XIX w. budynku zabrzmiał pierwszy dzwonek po remoncie. Na remont ten Siedlce otrzymały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20 za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, w tym: prawie 5 mln zł z Unii Europejskiej i ponad 1,6 mln zł z budżetu państwa. Do miasta spłynęła też dotacja od Mazowieckiego Konserwatora Zabytków (900 tys. zł) na nowe okna i dach w istniejącym budynku.
- W ramach rewitalizacji budynku głównego IV LO wykonany został kompleksowy wielobranżowy remont wraz z przebudową pomieszczeń. Roboty objęły m.in. wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wykonanie wewnętrznego wykończenia ścian oraz malowanie, wykonanie posadzek, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; wykonanie instalacji wewnętrznych. Zakupiono również wyposażenie budynku głównego oraz łącznika. W ramach przebudowy budynek dostosowano do obowiązujących warunków technicznych, przepisów sanitarno-higienicznych i przeciwpożarowych, co było niezbędne do właściwego funkcjonowania obiektu. W ramach robót zewnętrznych wykonano zagospodarowanie terenu: trawniki, nasadzenia drzew, nawierzchnie z kostki brukowej, parking, drogę manewrową, zjazd, ogrodzenie, oświetlenie terenu - wylicza siedlecki Urząd Miasta.
W środę, 18 września, oficjalnie świętowano zakończenie prac. Zaczęło się od mszą w kościele pw. św. Stanisława. Potem przy budynku na ul. Konarskiego 1 odbyło się ślubowanie klas I, przecięcie wstęgi, poświęcenie szkoły, a także złożenie wiązanek i zapalenie znicza przed tablicą pamięci. Następnie głos zabrali: dyrektor szkoły Jacek Jagiełło i zaproszeni goście, którzy życzyli "Żółkiewskiemu" dalszego rozwoju i gratulowali dotychczasowych osiągnięć. Niektórzy nazywali placówkę po "liftingu" pałacem.
Podczas uroczystości wręczono statuetki „Hetmanów” i medale pamiątkowe zasłużonym osobom. Statuetkę otrzymał prezydent Siedlec Andrzej Sitnik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE