Reklama

Golice: inna lekcja historii

Opublikowano: pon, 25 lis 2019 06:20
Autor: | Zdjęcie: UG Siedlce

Golice: inna lekcja historii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół Oświatowy w Golicach gościł dr Beatę Kozaczyńską.

Beata Kozaczyńska to badaczka z Wydziału Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, pisarka i autorka publikacji związanych z martyrologią mieszkańców wysiedlonych z Zamojszczyzny. W ostatni czwartek przybyła na zaproszenie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Białki we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną im. H. Radlińskiej w Siedlcach, by poprowadzić lekcję historii „Wojenne losy Dzieci Zamojszczyzny w czasie II wojny światowej”.
Uczniowie z klas V-VIII w skupieniu wysłuchali, jak dramatyczne losy spotykały ich rówieśników czy dzieci młodsze w latach 1942-43, od momentu wysiedlenia, przez pobyt w obozach przesiedleńczych, do czasu, kiedy rozdzielone z rodzicami trafiały do obozów koncentracyjnych, fabryk III Rzeszy czy nowych niemieckich rodzin, gdzie były poddawane germanizacji. Jak piszą na stronie Urzędu Gminy Siedlce przedstawiciele szkoły, spotkanie pomogło młodzieży zrozumieć historię niezwykle trudnego okresu II wojny światowej i rozwinąć pamięci o losach wysiedlonych rodzin.
- Od dzisiaj na pewno nie przejdziemy obojętnie obok pomników Dzieci Zamojszczyzny na siedleckich cmentarzach, tylko zatrzymamy się na chwilę, przypomnimy sobie ich tragiczne losy i zapalimy światełko pamięci - komentują.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE