reklama

„Chorobowe” dla osób wracających z zagranicy

Opublikowano:
Autor:

„Chorobowe” dla osób wracających z zagranicy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOsoby objęte obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się już o świadczenia chorobowe.

Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia taka osoba może ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia.

Aby je otrzymać, trzeba dostarczyć oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny do swojego pracodawcy, zleceniodawcy albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy to zrobić w ciągu 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest już dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej Zakładu jest instrukcja, jak to zrobić.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE