Reklama

Chcemy dać wam wybór

Opublikowano:
Autor:

Chcemy dać wam wybór - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chcemy dać wam wybór

4 kwietnia 2019 r. odbyło się kolejne z cyklu spotkań w gminie Siedlce. Tym razem organizatorzy kampanii „Widzę- rozmawiam- reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” zawitali do Zespołu Oświatowego w Strzale, by z uczniami rozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Tak jak zawsze organizatorom (Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Komenda Miejska Policji w Siedlcach oraz IPA Region Siedlce) towarzyszyło „Życie Siedleckie”, które sprawuje patronat medialny nad wszystkimi działaniami realizowanymi w ramach kampanii.

Uczniowie podzieleni na trzy grupy wiekowe rozpoczynali swoje spotkanie z profilaktyką od obejrzenia scenek przygotowanych przez swoje koleżanki z klasy artystyczno- informatycznej Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach pracujące pod kierunkiem Iwony Moskwiak. Były one punktem wyjścia do rozmów na temat przemocy rówieśniczej oraz zagrożeń, również tych mających miejsce w świecie wirtualnym.

Monika Mikołajczyk (Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach) dyskutowała z dziećmi z klas I- III na temat zachowań w wirtualnej przestrzeni. Jakich danych nie wolno udostępniać w sieci? Dlaczego nie wolno wstawiać zdjęć bez zezwolenia? Dlaczego nie wolno nagrywać filmów ośmieszających drugiego człowieka? Co zrobić, gdy ktoś stanie się ofiarą takiego zachowania? Omówione zostały różne warianty postępowania, a przede wszystkim zwrócono uwagę na konieczność poinformowania  dorosłych o zaistniałej sytuacji. Z uczniami klas IV- VI poruszone zostały tematy związane z konkretnymi niebezpiecznymi zachowaniami w sieci. Uczniowie podawali wiele przykładów świadczących, że wiedzą na jakie zagrożenia mogą być narażeni.

Najmłodsi spotkali się także z asp. szt. Januszem Cabajem z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, by porozmawiać o bezpiecznym poruszaniu się. Jak zwykle zwrócona została uwaga na konieczność właściwego zachowania, odblaskach ratujących życie najmłodszych użytkowników ruchu.

Z najstarszą grupą uczniów (klasy VII, VIII oraz III klasa gimnazjum) Monika Mikołajczyk rozmawiała na temat środków zmieniających świadomość. Rozmowa dotyczyła skutków fizycznych, psychicznych, emocjonalnych i prawnych.

Z uczniami klas IV- VIII oraz III gimnazjum rozmawiał także asp. szt. Sławomir Stefaniak. Lepiej być małoletnim czy nieletnim? Czy środki zmieniające świadomość są przyczyną agresji? Jakie są przejawy demoralizacji? Czy w Internecie można być anonimowym? Jakie uczniowie mają obowiązki? Czego nie wolno robić młodym ludziom przed ukończeniem 18. roku życia? To tylko kilka z wielu pytań, o których rozmawiano podczas spotkania. Każda z grup kończyła swoje zajęcia z przesłaniem- „dajemy wam świadomość tego jakie są konsekwencje i pokazujemy jaki macie wybór. Decyzja należy do was.”

Ze wszystkimi grupami spotkał się także Paweł Bakalarski, student ratownictwa medycznego Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego Siedlcach. W sposób rzeczowy wyjaśniał zasady udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie ze wszystkich grup mieli możliwość  rozmowy z prowadzącymi, brania udziału w ćwiczeniach pokazujących mechanizmy niebezpiecznych zachowań prowadzonych przez Edytę Biardę (Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach).

Ze wszystkimi spotkał się  także dzielnicowy- st. asp. Andrzej Kostyra z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, przypominając że jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów, konfliktów na powierzonym swojej opiece terenie. Zwrócił również uwagę na lokalne zagrożenia dotyczące niewłaściwego zachowania (poruszanie się rowerami i pieszo), rozpalania ognisk. Przypomniał także o możliwości bezpośredniego kontaktu  i wyjaśnił co to jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W zajęciach uczestniczyło 248 uczniów Zespołu Oświatowego w Strzale.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE