Reklama

Reklama

Bank Żywności w Siedlcach

Opublikowano: wt, 16 paź 2018 08:33
Autor:

Bank Żywności w Siedlcach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bank Żywności w Siedlcach

Reklama

Bank Żywności w Siedlcach zaprasza wszystkich Siedlczan do włączenia się w obchody Światowego Dnia Żywności 16 października, które odbywają się pod hasłem „Marnując żywność, marnujesz planetę”. Organizacja chce zwrócić szczególną uwagę na skutki ekologiczne tego zjawiska, z których niewiele osób zdaje sobie wciąż sprawę. Jest to tym bardziej ważne, że w samej Polsce marnuje się tyle żywności, ile wystarczyłoby dla wszystkich mieszkańców samej Warszawy przez 10 lat.

 

Światowy Dzień Żywności to dobry moment na komunikowanie nie tylko o samym problemie i jego skali, ale również o jego skutkach.To także czas poznania najnowszych danych z badań 2018 roku, dotyczących marnowania żywności przez polskich konsumentów, jak i czas podejmowania wspólnego dialogu w tej sprawie i poszukiwania rozwiązań na ograniczanie tego zjawiska. W tym celu w całej Polsce ponad 20 Banków Żywności aktywnie angażuje swoje społeczności w obchody tego dnia, za pośrednictwem różnego rodzaju konferencji, happeningów, warsztatów i pokazów kulinarnych, kierowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci. W sumie przewidziano 73 wydarzeń. Biorąc w nich udział warto wspomóc Banki Żywności w szerzeniu idei poprzez dzielenie się wydarzeniami w mediach społecznościowych z użyciem hashatgu #ekomisja #ekomi #swiatowydzienzywnosci

 

Tematem tegorocznych spotkań są ekologiczne skutki wyrzucania żywności. Aby wyprodukować, przetworzyć i dostarczyć żywność na półki sklepowe, a następnie do naszych domów trzeba zużyć wodę, energię i paliwo. Dlatego wyrzucanie żywności generuje straty surowców.

 

Konsekwencją wyrzucania dużej ilości jedzenia jest nasilenie wydzielania metanu do środowiska. Wprowadzając do atmosfery gazy cieplarniane, ogrzewamy ją i inicjujemy uwalnianie naturalnego metanu, co powoduje wzrost temperatury na ziemi. Rocznie z powodu wyrzucania żywności na świecie do atmosfery trafia 3,3 miliarda ton gazów cieplarnianych. To prawie tyle, ile w tym samym czasie emituje cały przemysł Unii Europejskiej.

 

-Światowy Dzień Żywności to gromadzenie wokół siebie ludzi, którym bliska jest idea niemarnowania. To też jednak mierzenie się z wyzwaniem docierania  do ludzi zupełnie nieświadomych problemu. Mamy tu poczucie szczególnej misji w aspekcie ratowania przez nas żywności na masową skalę oraz docierania z pomocą żywnościową do ponad 1,6 mln osób w kraju rocznie  –zaznacza Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności

 

Z tej okazji Bank Żywności w Siedlcach organizuje przemarsz ulicami miasta Siedlce oraz happening ph. „Szkoła niemarnowania jedzenia- EkoMisja Nie marnuje”.

 

Honorowy Patronat nad obchodami „Światowego Dnia Żywności w Siedlcach objął Prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski.

 

Uczestnikami przemarszu będą dzieci i młodzież 10 szkół z Siedlec oraz powiatu siedleckiego. Spotykamy się o godz. 11.30 na Skwerze Tadeusza Kościuszki, następnie przejdziemy chodnikiem przy ulicy gen. Kazimierza Pułaskiego-Armii Krajowej-Józefa Piłsudskiego na Plac gen. Władysława Sikorskiego. W drugiej części wydarzenia dzieci i młodzież zaprezentują wierszyk lub piosenkę o tematyce ekologicznych skutków marnowania żywności oraz jaki ma to wpływ na środowisko. Podczas happeningu zostaną wręczone Certyfikaty „Ratownika Żywności” organizacjom współpracującym z Bankiem Żywności w Siedlcach za ratowanie żywności  o krótkich terminach przydatności do spożycia  z sieci handlowych.

 

Program:

11.30         Zbiórka na Skwerze Tadeusza Kościuszki

12.00         Przemarsz chodnikiem przy ulicy gen. Kazimierza Pułaskiego-Armii Krajowej-Józefa Piłsudskiego na Plac gen. Władysława Sikorskiego

13.00         Happening ph. „Szkoła niemarnowania jedzenia” na Placu gen. Władysława Sikorskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.