Reklama

Aplikacje z nieznanych źródeł - czy warto je instalować?

Opublikowano:
Autor:

Aplikacje z nieznanych źródeł - czy warto je instalować? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aplikacje z nieznanych źródeł - czy warto je instalować?

Obecnie większość z nas korzysta ze smartfonów. Zainstalowane na nich aplikacje służą nam do pracy, ułatwiają kontakt z innymi osobami, bawią, a także pomagają w codziennych sytuacjach. Większość z nich pobieramy korzystając ze sklepu Google Play. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym możemy znaleźć przydatne nam programy. Czy jednak warto z nich korzystać? Czy są bezpieczne?

 

Aplikacje z nieznanych źródeł - czym są?

Sprawdzonym źródłem, z którego bez obaw możemy pobierać aplikacje, jest sklep Google Play. Programy, które się w nim znajdują, są bowiem weryfikowane przez twórców systemu Android pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Nie oznacza to jednak, że sklep ten jest jedynym miejscem, z którego możemy skorzystać. Aplikacje znajdziemy bowiem na wielu różnych stronach internetowych. To właśnie one mogą być podejrzane.

Czy aplikacje z nieznanych źródeł mogą być niebezpieczne?

Dużo słyszy się o tym, że aplikacje na telefon mogą stanowić zagrożenie. Cześć z nich może mieć dostęp do naszych danych i niewłaściwie je wykorzystywać. Inne zaś mogą być zainfekowane przez wirusy, które mogą uszkodzić nasze urządzenie lub spowolnić jego działanie. Warto więc mieć tego świadomość i ostrożnie podchodzić do aplikacji, które pobieramy na swój telefon. 

Jak ustrzec się przed zagrożeniami?

Aplikacje z nieznanych źródeł nie muszą być niebezpieczne. Spora ich część nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszych danych, czy urządzenia. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób unikać ryzyka. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy bowiem dokładnie sprawdzać aplikację - dowiedzieć się więcej o jej twórcach, sprawdzić do jakich danych i funkcji naszego telefonu potrzebuje dostępu oraz zapoznać się z opiniami innych na jej temat. Dzięki komentarzom użytkowników możemy uniknąć bardzo wielu zagrożeń. Pobierajmy aplikacje ze stron, które znamy i darzymy zaufaniem.

W jaki sposób mogę zainstalować aplikację z nieznanych źródeł? 

System Android, w przeciwieństwie do systemu iOS, pozwala na pobieranie i instalowanie aplikacji pochodzących z innych stron poza oficjalnym sklepem Google Play. Wiele zależy od rodzaju systemu, który posiadamy na swoim telefonie. W przypadku wersji do 7.1.2 musimy wejść w ustawienia systemu, a następnie otworzyć zakładkę „zabezpieczenia”. W niej znajdziemy przełącznik dla nieznanych źródeł. Jeśli zaś posiadamy wyższą wersję systemu Android, nie musimy nic zmieniać w ustawieniach - każda aplikacja, którą pobieramy i instalujemy musi bowiem otrzymać nasze pozwolenie.

Podsumowując, jeśli znajdziemy aplikację, która może okazać się nam przydatna, możesz z niej skorzystać nawet jeśli nie znajduje się w oficjalnym sklepie Google Play. Obecnie wiele aplikacji z nieznanych źródeł to w pełni bezpieczne programy, które nie muszą stanowić zagrożenia. Nie trzeba więc się ich obawiać - w większości przypadków są one w pełni bezpieczne dla użytkowników. Warto jednak zachować minimum ostrożności przed ostateczną instalacją.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE