Reklama

Reklama

61. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

Opublikowano: śr, 16 paź 2019 07:25
Autor:

61. Siedleckie Zaduszki Jazzowe - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 61. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

Reklama

Adam Bałdych Quartet, Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge, Danuta Błażejczyk z zespołem

9 listopada 2019 r. (sobota), godz. 18:00

Sala widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63

 

Siedleckie Zaduszki Jazzowe to impreza, która ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję i jest jedną z najważniejszych pozycji w kalendarzu wydarzeń Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. To również największa i najstarsza impreza jazzowa w naszym regionie. Jak zawsze robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by zadbać o zróżnicowaną stylistykę programu i znakomitych artystów, którzy z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń. W tym roku przygotowaliśmy trzy niezwykłe koncerty, które odbędą się 9 listopada w sali widowiskowej „Podlasie”.

 

Adam Bałdych Quartet

Sacrum Profanum to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC.

Sacrum Profanum jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mi-styczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie, „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofii Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno-interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bał-dych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu.

Po niezwykle udanych projektach The New Tradition z Yaronem Hermanem, Antiphona - Psalmy Syryjskie czy ostatnio Brothers z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną, realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych, jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha – Adam Bałdych Quartet – współtworzony jest z wybitną czołówką polskiego jazzu: Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuną na perkusji, a swoją premierę miał 29 marca 2019 r.

 

Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge

Zespół powstał w Krakowie w 1962 r. z inicjatywy Jana Boby i Jana Kudyka, pierwotnie pod nazwą Jazz Band Ball. Pierwszy znaczący sukces JBB miał miejsce we Wrocławiu w roku 1966, gdy zespół za-jął pierwsze miejsce na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Z początkiem lat siedemdziesiątych JBB zaczyna swoje pierwsze wojaże w nieosiągalnych wcześniej miejscach, czyli w państwach Europy Zachodniej. Przy tej okazji, za namową niemieckiego managera, modyfikuje swoją nazwę. Tak powstaje ta używana do dzisiaj – Jazz Band Ball Orchestra.

JBBO ciągle poszerzała zainteresowania stylistyczne, by w końcu określić się mianem zespołu grającego tak zwany jazz środka. Muzycy zaczęli też komponować własne utwory. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych do brzmienia zespołu muzycy wprowadzili dodatkowo saksofon tenorowy, grający zamiennie z klarnetem. Taki skład pozostał już na stałe do dziś, a zespół występuje jako sekstet. Ważnym wydarzeniem w historii JBBO było zaproszenie zespołu na jeden z największych Festiwali Jazzu Tradycyjnego w USA, słynny „Sacramento Dixieland Jubilee” w Kalifornii, później znany jako „Sacramento Jazz Jubilee”.

 

Skład zespołu:

Michał Bylica – trąbka, wokal,

Jarosław Kaczmarczyk – klarnet, saksofon tenorowy, wokal,

Marek Michalak – puzon, wokal,

Wojtek Groborz – fortepian,

Tolek Lisiecki – kontrabas,

Wiesiek Jamioł – perkusja.

 

Podczas 61. Zaduszek Jazzowych w Siedlcach razem z JBBO wystąpi Stanley Breckenridge – pianista i wokalista, doktor muzykologii i wykładowca na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w Fullerton. Wykładał także na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Występował solo i z innymi muzykami w licznych krajach Europy, Japonii i w USA. Wydał dziewięć albumów muzycznych. Z formacją Jazz Band Ball Orchestra współpracuje od 2013 r.

 

Danuta Błażejczyk z zespołem

Danuta Błażejczyk to jedna z najbardziej oryginalnych polskich wokalistek. Zadebiutowała w 1985 r. w Opolu piosenką Taki cud i miód. Jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowymi. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach Złe zachowanie, Fame, Nunsense, Moniuszkowo i Tajemnica Tom-ka Sawyera. Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za wspaniałe warunki wokalne, specyficzną barwę głosu i niebywałą muzykalność.

Podczas Zaduszek w Siedlcach wystąpi z koncertem zatytułowanym Gershwin – człowiek, którego kocham. Program koncertu jest poświęcony twórczości amerykańskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta George’a Gershwina. Był on pierwszym kom-pozytorem amerykańskim, który zdobył uznanie i popularność zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Potrafił w sposób naturalny połączyć tradycje muzyki rozrywkowej teatrów na Broadway’u i jazzu, z europejskimi tradycjami muzyki koncertowej i operowej. Pisał głównie komedie i rewie na potrzeby teatru, lecz w jego dorobku kompozytorskim można znaleźć także dwie opery, kompozycje orkiestrowe, fortepianowe i muzykę filmową.

Danuta Błażejczyk śpiewa i prowadzi ten koncert, opowiadając o Gershwinie, przytaczając ciekawe fakty i anegdoty z jego życia. Towarzyszy jej czteroosobowy zespół muzyczny w składzie:

Tomasz Filipczak – fortepian, instrumenty klawiszowe,

Konrad Kubicki – kontrabas, gitara basowa,

Piotr Malicki – gitary,

Andrzej Błażejczyk – perkusja, instrumenty perkusyjne.

 

Bilety w cenie 90 zł w przedsprzedaży do 25 października i 100 zł od 26 października do nabycia w kasach MOK

- przy ul. Pułaskiego 6 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45,

- przy ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 oraz godzinę przed koncertem.

Rezerwacje biletów pod nr tel. 25 794 31 03 i 25 794 31 26.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.