Reklama

Reklama

5 sposobów na pielęgnowanie przyjaźni

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

5 sposobów na pielęgnowanie przyjaźni - Zdjęcie główne

5 sposobów na pielęgnowanie przyjaźni

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dzisiejszym świecie nietrudno o zazdrość, rywalizację międzyludzką i złowrogie spojrzenia. To sprawia, że znalezienie w swoim życiu osób, które „nadają na tych samych falach”, co my i zawsze służą szczerą, dobrą radą, jest bezcennym skarbem. Jednak jak o każdą relację, tak i o przyjaźń należy dbać i właściwie ją pielęgnować. Poznajmy pięć skutecznych i sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam na długoletnią, owocną przyjaźń. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Reklama

1. Umiejętność słuchania

Bardzo dużo osób uwielbia mówić. Mało kto jednak umie słuchać. Jesteśmy zapatrzeni w swoje sprawy, swoje problemy, bardzo często egoistycznie patrząc na świat. Pomimo przytakiwania i patrzenia w oczy wiele osób udaje, że słucha naszych wypowiedzi, a tak naprawdę myślami znajduje się w zupełnie innej przestrzeni. Dlatego umiejętność słuchania jest jedną z najcenniejszych recept na pielęgnowanie przyjaźni. Kiedy mamy poczucie, że zawsze ktoś bliski naszemu sercu poświęci nam swój czas, żeby nas wysłuchać, to jest to jedna z najcenniejszych rzeczy, która może nas spotkać. Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni niejednokrotnie wskazują, że to właśnie umiejętność wysłuchania się nawzajem jest jedną z najcenniejszych rzeczy w przyjaźni.

2. Pamiętanie o drobnych gestach

Pielęgnowanie przyjaźni polega na drobnych gestach. W praktyce oznacza to, że okazywanie przyjaźni powinno odbywać się nie tylko od święta. Podarowanie słodkości, pomoc w zakupach, remoncie czy odbiorze dzieci przyjaciela ze szkoły to drobne, a zarazem bardzo znaczące zachowania, które jednoznacznie pokazują, że nasi przyjaciele są dla nas ważni i obecni w naszym życiu. Odwiedzanie siebie nawzajem jedynie podczas ważnych uroczystości i oficjalnych zaproszeń wskazuje bardziej na znajomość niż na przyjaźń. Oczywiście czasami przyjaźniące się osoby dzieli duża odległość. Wówczas częsty kontakt telefoniczny, mailowy czy wysłanie kwiatów lub słodkości pocztą kwiatową bez okazji będzie doskonałym wyrazem wciąż trwającej przyjaźni. 

3. Rozmowa i okazywanie emocji 

Każda przyjaźń powinna być oparta na rozmowie. Pomimo tego, że niektóre rzeczy nam samym wydają się oczywiste, dla naszego przyjaciela mogą być niezwykle cennym wyznaniem. Dlatego by pielęgnować przyjaźń, od czasu do czasu należy mówić, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa nasz przyjaciel. Tak bezinteresowne wyznania sprawiają, że więź przyjaźni znacznie się umacnia. 

4. Pokazywanie przyjacielowi, że może na ciebie liczyć

W celu pielęgnowania przyjaźni warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji u swojego przyjaciela. W praktyce oznacza to, że powinniśmy jak najczęściej pokazywać, że zawsze może na nas liczyć. Dziś wiele osób nie spotyka się i nie rozmawia bezinteresownie. Często za nawiązaniem kontaktu kryje się jakaś konkretna intencja. Jeśli zaś prosimy o pomoc, zawsze okazuje się, że niestety musimy poradzić sobie sami. Prawdziwy przyjaciel zawsze znajduję się obok, gdy jesteśmy w potrzebie.

5. Szanowanie prywatności

Pomimo tego, że przyjaźń jest niezwykle absorbującą relacją łączącą ludzi, w okazywaniu sobie wzajemnego zainteresowania i troski oraz we wspólnym spędzaniu czasu musimy odnaleźć też granicę i uszanować prawo do prywatności naszego przyjaciela. To jeden z najważniejszych fundamentów pielęgnowania tak pięknej relacji, jaką jest przyjaźń. W praktyce oznacza to, że powinniśmy uszanować i przyjąć za normalne, gdy nasz przyjaciel chce spędzić swój wolny czas z ukochaną, dziećmi czy innymi członkami rodziny. Zrozumiałe jest, że ustatkowanie się, założenie własnej rodziny wnosi wiele zmian i dodatkowych zajęć do życia każdego z nas. Pielęgnowanie przyjaźni polega więc na okazaniu należytego zrozumienia, a nie czynienia tzw. wyrzutów o brak spędzenia czasu wspólnie.

W przyjaźni podobnie jak w miłości bywają lepsze i gorsze chwile. Ważne jednak, by dążyć do utrzymania wspólnej relacji. Kiedy tylko każda ze stron wykazuje zainteresowanie oraz szczerość, tworzy się silny fundament, który właściwie pielęgnowany jest w stanie przetrwać wiele przeciwności losu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy