Reklama

Reklama

Spod Narwiku na mural do Milanowa. Podhalańczycy zamiast kleeberczyków. Autorem jest Cezary Szewczyk, artysta z Siedlec

Opublikowano: czw, 30 wrz 2021 09:30
Autor:

Spod Narwiku na mural do Milanowa. Podhalańczycy zamiast kleeberczyków. Autorem jest Cezary Szewczyk, artysta z Siedlec - Zdjęcie główne

Tak wygląda mural w Milanowie. Ma upamiętniać bitwę z 30 września 1939 roku, kiedy w czasie przemarszu grupy wojsk Polesie na milanowskich i cichostowskich polach pod lasem doszło do walki z wojskami sowieckimi

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości siedleckie - Ma niewiele wspólnego z bitwą pod Milanowem, a ujęcie żołnierzy z karabinami jest łudząco podobne do fotografii przedstawiającej żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich – w taki sposób nasz Czytelnik, pasjonat historii, ocenia mural, który w niedzielę, 3 października, zostanie odsłonięty w Milanowie, w powiecie parczewskim. Autorem muralu jest Cezary Szewczyk, artysta z Siedlec.

Reklama

Najpierw cofnijmy się jednak do wydarzeń z 30 września 1939 roku, kiedy w czasie przemarszu grupy wojsk Polesie na milanowskich i cichostowskich polach pod lasem doszło do walki z wojskami sowieckimi. Zginęło w niej pięciu polskich żołnierzy, a kilkunastu zostało rannych.

 

– Sowieckich żołnierzy zaś padło tego dnia około 300. Po zwycięskiej bitwie generał Franciszek Kleeberg zakwaterował się w Cichostowie u Bolesława Stopniaka. Na drugi dzień grupa "Polesie" odmaszerowała pod Kock, gdzie stoczyła ostatni bój – mówi Konrad Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia Cichosz, prężnie działającej organizacji z pobliskiego Cichostowa.

 

Milanów czy Narwik?

 

 Stowarzyszenie wspólnie z gminą Milanów wpadło na pomysł upamiętnienia bitwy.

– Przez wiele lat się o niej mówiło, a nie było miejsca przypominającego o tym wydarzeniu. Stowarzyszenie złożyło wniosek o dofinansowanie i dostało pieniądze – mówi Paweł Krępski, wójt gm. Milanów. 

 

Wykonanie muralu zostało zlecone Cezaremu Szewczykowi, artyście z Siedlec w woj. mazowieckim. Prace kosztowały 11 tysięcy złotych.
– Mural powstał na ścianie budynku koło przystanku PKS w Milanowie, który był zaniedbany, a teraz został odrestaurowany. Jest już gotowy i podoba się mieszkańcom – zauważył wójt.
 

 Na niedzielę, 3 października, planowane jest uroczyste odsłonięcie muralu. Dzieło budzi jednak więcej kontrowersji, niż mogłoby się pierwotnie wydawać. Widać na nim opartych o skałę żołnierzy z karabinami, nad którymi widnieje biało-czerwona flaga.

 

Jeden z naszych Czytelników, pasjonat historii, zauważył, że mural ma niewiele wspólnego z bitwą pod Milanowem, a ujęcie żołnierzy z karabinami jest łudząco podobne do historycznej fotografii przedstawiającej żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, która walczyła z Niemcami pod Narwikiem w Norwegii.

 

– To najbardziej znane, ikoniczne wręcz zdjęcie brygady. Najczęściej jest opisywane jako scena z bitwy, chociaż jest też prawdopodobne, że wykonano je jeszcze przed wyruszeniem na front, podczas ćwiczeń w Alpach. Zdjęcie jest publikowane w prawie każdej książce o Brygadzie Podhalańskiej i bitwie o Narwik. Gdy wydawnictwo Znak wydało w tym roku książkę norweskiego dziennikarza Asbjorna Jaklina "Bitwa o Narwik", jako ilustrację okładkową wybrano właśnie tę fotografię – tłumaczy nasz Czytelnik i zauważa, że ujęcie żołnierzy na muralu zostało odwrócone.

 

Prawa nie złamano, ale...

 

Na podobieństwo muralu do zdjęcia Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich prezes stowarzyszenia zlecającego wykonanie dzieła zwrócił uwagę dopiero w miniony piątek, po naszej interwencji. Był bardzo zaskoczony. Tak przynajmniej utrzymywał. Autor muralu zapewnia, że zleceniodawca o wszystkim wiedział już w kwietniu. Na potwierdzenie wysłał nam zapis korespondencji mailowej (o sprawie będziemy szerzej pisać w najbliższym wydaniu "Wspólnoty"). Dodaje, że nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia za wykonaną pracę. 

Z kolei Dąbrowski w piątek skontaktował się w sprawie muralu z wykonawcą, a następnie z nami. – Autor zdjęcia jest nieznany. Grafika, która została wykorzystana jest na licencji open. Dozwolona jest redystrybucja, prace pochodne, wykorzystanie komercyjne i wszelkie inne zastosowania – tłumaczy Dąbrowski.

 

Dodaje, że "autor projektu i wykonawca muralu ma pełne prawo, by wykorzystywać ten obraz i dostarczy dokumenty potwierdzające możliwość takiego wykonania". Uroczyste odsłonięcie muralu nie jest zatem zagrożone.

 

Cezary Szewczyk, autor dzieła, oficjalnie nie chciał komentować sprawy. W miniony piątek przez kilka minut rozmawialiśmy z nim telefonicznie. Mężczyzna nie zaprzeczył, że inspirował się fotografią ilustrującą żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Szewczyk nie ma sobie nic do zarzucenia. Usłyszeliśmy, że wykonany przez niego mural jest przykładem tzw. utworu inspirowanego, a nie tzw. utworu zależnego i został wykonany metodą rysunkową, a zatem o naruszeniu prawa, nie może być mowy.

 

...niesmak jednak pozostał

 

– Zachowanie autora nie jest w porządku, nawet jeśli ma licencję. Wygląda to kiepsko, zwłaszcza, że jesteśmy niedługo przed odsłonięciem muralu i stawia nas to w kłopotliwej sytuacji, a w organizację wydarzenia zaangażowało się dużo osób – przyznaje K. Dąbrowski.

 

– Jeśli naprawdę ktoś myśli, że mural ze zdjęciem nie mającym nic wspólnego z walkami SGO Polesie jest dobrym uczczeniem żołnierzy generała Kleeberga, to gratuluję wyobraźni i dobrego samopoczucia – komentuje nasz Czytelnik.

 

Tak wygląda mural w Milanowie. Ma upamiętniać bitwę z 30 września 1939 roku, kiedy w czasie przemarszu grupy wojsk Polesie na milanowskich i cichostowskich polach pod lasem doszło do walki z wojskami sowieckimi

 

Tak prezentuje się historyczna fotografia Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Zdjęcie jest publikowane w prawie każdej książce o Brygadzie Podhalańskiej i bitwie z Niemcami o Narwik

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 19 dni temu | ocena +2 / -4

  Cezary Szewczyk

  Szanowni Państwo, jako że zostałem wywołany do tablicy pozwolę przedstawić swoje stanowisko pierwsze i ostatnie w sprawie. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że projekt był konsultowany z zamawiającym na każdym etapie powstawania, ponadto strona zamawiająca została przeze mnie poinformowana, iż w związku z brakiem materiałów graficznych z Bitwy pod Milanowem, do projektu zostało wykorzystane zdjęcie z okresu 2 wojny światowej. Projekt został zaakceptowany. Zaznaczam, że Państwo jako redakcja posiadacie taką wiedzę a w dalszym ciągu szerzycie informacje uderzające w Mój wizerunek. Przedmiotowe zdjecie zostało tutaj świadomie wykorzystane jako referencja sceny batalistycznej, a nie nawiązanie do wydarzenia, o którym mowa w jakże kontrowersyjnym tytule. Ponadto, mural został zrealizowany z należytą starannością a poprawki które zgłaszał zamawiający, zostały naniesione, czego potwierdzeniem jest protokół odbioru oraz korespondencja mailowa pomiędzy stronami. Na chwilę obecną łączy nas tylko nieuregulowana płatność za profesjonalnie wykonaną pracę. Z poważaniem

  • 17 dni temu | ocena +1 / -0

   Patriota 90

   Malowidło bardzo ładne, mógłbym mieć takie w domu ale z tym zdjęciem to faktycznie pan artysta odwalił chałturę. I to za ile pieniędzy

  • 18 dni temu | ocena +3 / -0

   Maja

   Na chwilę obecną łączy nas tylko nieuregulowana płatność za profesjonalnie wykonaną pracę nie na temat.

  • 18 dni temu | ocena +2 / -0

   Tobiasz

   11000 zl to mało jak z naszych podatków

  • 18 dni temu | ocena +2 / -1

   Marcin

   A to artysta odpowiada za dzielo, czy zamawiający? Źle wykonana robota za 11 tyś zł.

 • 19 dni temu | ocena +3 / -0

  Jacek z globusem

  Żołnierze pięknie prezentują się na tej skale. A co to, na Podlasiu to nie ma takich skał?