Reklama

Reklama

Ireneusz Panasiuk ogólnopolskim laureatem konkursu „8 Wspaniałych”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ireneusz Panasiuk ogólnopolskim laureatem konkursu „8 Wspaniałych” - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości siedleckie Ireneusz Panasiuk, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach, znalazł się w gronie 8 laureatów ogólnopolskiej XXVII edycji Konkursu Samorządowego Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” .

Reklama

25 maja w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca tegoroczną edycję konkursu. W pięknej scenerii zamkowej sali uhonorowano nie tylko tegorocznych laureatów, ale również zwycięzców z roku ubiegłego. Wśród nich była Zuzanna Wilińska, absolwentka Szkoły Podstawowej nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach, obecnie ucząca się w II Liceum Ogólnokształcącym im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Zuzanna i Ireneusz są 5. i 6. ogólnopolskim laureatem konkursu reprezentującym nasze miasto.

Celem Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu. Konkurs organizowany jest na dwóch szczeblach: samorządowym oraz centralnym – który ma charakter ogólnopolski, obecnie uczestniczy w nim około 30 miast i powiatów. Na każdym z nich, zgodnie z nazwą konkursu, Komisje konkursowe mogą przyznać 8 tytułów laureata oraz wyróżnienia w konkursie. W historii Konkursu Miasto Siedlce ma już łącznie 170 laureatów, w tym 6 szczebla centralnego.

Konkurs „8 Wspaniałych” pozytywnie zapisał się w tradycji naszego miasta. Od 26 lat dzieci i młodzież z siedleckich szkół uczestniczą w eliminacjach i finałach konkursu. Dzięki swojej szlachetnej postawie, objawiającej się bezinteresowną pomocą słabszym i potrzebującym, stanowią wzór do naśladowania zarówno dla rówieśników, jak i dorosłych.

 

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

W naszym mieście przeprowadzono eliminacje ogólnopolskie konkursu 10 marca 2021 r. Jury wyłoniło 4 laureatów: Ireneusza Panasiuka, który reprezentował Miasto Siedlce na arenie ogólnopolskiej, Zuzannę Łukę z II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi, Polę Rzeźnik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach, Maję Wojtaś ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej oraz 4 wyróżnionych: Zuzannę Peciak ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Rawicza, Julię Stefaniuk ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Henryka Sienkiewicza, Karolinę Kalicką, Amadeusza Tymoszuka, oboje ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach.

Ireneusz, tegoroczny maturzysta, jest otwartym i przyjaznym młodym człowiekiem, pełnym pomysłów, kreatywności i chęci do działania. Nigdy nie odmawia nikomu pomocy, wykazuje się empatią i wrażliwością na potrzeby innych. Jego mottem życiowym jest harcerskie hasło „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl, pomóż – czyli działaj!”. Działalnością wolontarystyczną zajmuje się od 8 lat. Jest członkiem hufca ZHP Podlasie oraz Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Siedlce”. Był inicjatorem powstania gromady zuchowej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach, w której jest przybocznym i opiekunem małych zuchów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje działalność Irka w Harcerskim Klubie Ratowniczym. Aby zostać ratownikiem Irek musiał ukończyć 32-godzinny kurs pierwszej pomocy prowadzony przez Harcerską Szkołę Ratownictwa ZHP. Przeprowadził kilkanaście szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla szkół podstawowych i współtworzył przygotowany dla przedszkoli projekt „Misiowe ratowanie”. Jako dowódca harcerskiego patrolu medycznego bierze udział w zabezpieczaniu imprez masowych. Irek nigdy nie pozostaje obojętny na krzywdę, która dzieje się drugiemu człowiekowi. Niejednokrotnie sam, nie oglądając się na innych, niósł pomoc poszkodowanym, ratując ich zdrowie i życie. Potrafi też zachęcić do działania innych. Kiedy powódź dotknęła podkarpackie regiony naszego kraju, wraz z harcerską drużyną wędrowniczą, pojechał nieść pomoc poszkodowanym. Jest również członkiem Drużyny Reprezentacyjnej ZHP, bierze udział w licznych uroczystościach miejskich i państwowych. Udziela się jako wolontariusz w Domu Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami” w Siedlcach, gdzie pomaga w opiece nad pensjonariuszami. Mimo pandemii nie zrezygnował z działania i pomocy potrzebującym. Aktywnie brał udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestniczył także w zbiórkach żywności organizowanych przez Bank Żywności w Siedlcach. Liczne harcerskie obowiązki nie przeszkadzają mu też w realizacji innej pasji – trenowaniu sztuk walki.

W gronie laureatów ogólnopolskich na rok 2021, obok Ireneusza Panasiuka, znaleźli się także Jarosław Głodek z Sochaczewa, Katarzyna Jaroszewska z Włocławka, Jakub Konieczny z Elbląga, Paweł Korniejczuk z Prudnika, Oliwia Mutka ze Słupska, Weronika Stanik z Torunia i Kinga Szyluk z Białegostoku.

 

Źródło: UM Siedlce

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy