Znowu oszukują „na ZUS”

0
Uważaj na maile

Pojawiły się e-maile rzekomo pochodzące od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uwaga, mogą zainfekować komputer!

W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane: „Składka”, z informacją o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z „kancelarii ZUS”.
- Adres, z którego wysłano wiadomość, ma rozwinięcie gov.pl, którego Zakład nie używa - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS. - Każdy z maili zawierał załącznik. Zakład radzi nie odpowiadać na wiadomość i nie otwierać załączników. Oszuści mogą wykorzystać taką korespondencję do zawirusowania komputerów i na przykład uzyskania dostępu do danych wrażliwych zapisanych w pamięci urządzenia - dodaje.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie przesyła mailem informacji o rozliczeniu składek, wezwań do zapłaty ani informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną instytucja kontaktuje się tylko z tymi klientami, którzy mają konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS i sami wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail zawsze zawiera wtedy imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.
W razie wątpliwości co do korespondencji klienci mogą skontaktować się z pracownikami Zakładu w jego placówce, w Centrum Obsługi Telefonicznej (tel.: 22 560 16 00 lub e-mail: [email protected]) albo przez swój profil na PUE.