W naszych spotkaniach przyświecać nam będą słowa Rolanda Barthesa „To co Fotografia powiela w nieskończoność, nastąpiło tylko jeden raz; powtarza więc mechanicznie to, co już nigdy nie będzie się mogło egzystencjalnie powtórzyć. [...] Fotografia jest Istnieniem Poszczególnym w sposób absolutny, najwyższą Przyległością i Przypadkowością.” Fotografia zatrzymuje czas w sposób trwały i bezwzględny. Moment, który został uchwycony, mógłby równie dobrze zostać zarejestrowany w inny sposób lub nie zaistnieć. To, co zostaje uchwycone na fotografii, często zależy od przypadku, nieprzewidywalnych czynników (momentu decydującego) czy chwilowej decyzji fotografa.
Przez kilka dni będziemy wychodzić z mroku i wkraczać w świat, gdzie światło nie tylko oświetla, ale również odkrywa pewną rzeczywistość, kreuje nowe znaczenia czy nawet - czego nie wykluczamy - istnienia. Poprzez różnorodne wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje, będziemy eksplorować czasami techniczne aspekty fotografii (tego nie da się uniknąć J ) ale także jej estetyczne, filozoficzne, a być może nawet metafizyczne wymiary. Chcielibyśmy aby była to przestrzeń do interakcji i wymiany myśli między uczestnikami, w której spotykają się ludzie związani z fotografią, aby rozmawiać, uczyć się od siebie nawzajem i inspirować.
Czy światło jest tylko narzędziem, czy może również medium, które pomaga nam zrozumieć naturę wszechświata? Czy światło może być metaforycznym mostem między materią a duchem? Czy obrazy, które tworzymy za pomocą światła, są jedynie odbiciem rzeczywistości, czy może stanowią głębszy przejaw naszego postrzegania świata? Festiwal Światło Obrazu stawia sobie za cel odkrycie odpowiedzi na te pytania poprzez refleksję, dialog i twórcze eksperymenty.
Festiwal Światło Obrazu - tam, gdzie fotograficzny obraz staje się bramą do nieznanego, a światło jest kluczem do odkrycia tego tajemniczego świata. Dołącz do nas w tej podróży przez światło, gdzie każdy kadr staje się oknem do innej rzeczywistości, a każde spotkanie jest szansą na głębsze zrozumienie świata oraz odkrycie innych/nowych jego wymiarów.
Kiedy? 15-16.06.2024
Gdzie? Pracownia Sztuki, Uniwersytet w Siedlcach
Adres: ul. Żytnia 39, Siedlce
PROGRAM WYKŁADY I PRELEKCJE
SOBOTA (15.06)
10.00 Przestrzeń otwarta – czekamy na was i Wasze zdjęcia
12.00 Officjalne i uroczyste otwarcie festiwalu
12.15 Szarość i Absurd — Kadry ze schyłku PRL-u, Andrzej Kiełbowicz, wykład inauguracyjny
13.15 autorskie oprowadzanie po wystawach
14.15 Przerwa obiadowa
15.00 Rzeczywistość wirtualna, a może nie tak bardzo wirtualna? Marcin Babicz
16.00 Fotografia uliczna, Włodek Pawłow
17.00 Świat moim okiem – czyli jak pokazać coś, co jest niedostrzegalne, Krzysztof Włostowski
18.00 TAX 4 MOON, koncert multimedialny
NIEDZIELA (16.06)
11.00 Historia fotografii dla (nie)wtajemniczonych. Absurdy i ciekawostki. Sebastian Murza
12.00 Pozy i powroty. Prezentacja twórczości. Monika Cichoszewska
13.00 Pejzaże z bliska i z daleka, Mariusz Mykicki
14.00 Co jeszcze można fotografią...? - czyli kilka słów o fotografoterapii. Karolina K. Ignut
PROGRAM WARSZTATY (Ilość miejsc ograniczona obowiązują zapisy)
SOBOTA (15.06)
15.00 Kozacki spacer z fotografią mobilną, prowadzi Grzegorz Kozak
(zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/kozackifotospacer)
16.00 Fotografia 360. Marcin Babicz
(zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/818258-13)
NIEDZIELA (16.06)
12.30 Warsztaty cyjanotypii, prowadzący Sebastian Murza
(zapisy: https://app.evenea.pl/event/warsztatycyjanotypii/ PROSIMY PRZECZYTAĆ OPIS!!!!)
WYSTAWY
Monika Cichoszewska - Powroty do natury
Piotr Janiak – Industrialne
Mariusz Filipowicz - Numbers
Paweł Miazga – Śledztwo zakończone
Mariusz Mykicki - Lalki
Włodek Pawłow - Lalki
Tomasz Sikora – Obrazy odnalezione
Marcin Sutryk - Gęby
Wiktoria Świętuchowska - Sny
Tomasz Załęski – INSTAX
Ponadto: Fotografie ze zbiorów Akademickiej Galerii Fotografii (Krzysztof Gierałtowski, Edward Hartwig, Janusz Hereźniak, Marek Karewicz, Janina Nasierowska, Zofia Nasierowska, Wojciech Prażmowski, Tomasz Sikora, Tomasz Tomaszewski, Wiktor Wołkow), Koło Astronomiczne pulsar (opiekun Mirosław Trociuk) – Podróż dookoła Ziemi, Polish Street Photography – Zdjęcia wyróżnione w konkursie Polska ulicznie 2017, Pracownia eksperymentów Audiowizualnych (prowadzący Gamid Ibbadulajew), Pracownia Fotografii, Sztuki Plastyczne (prowadzący dr Marcin Sutryk), Przestrzeń otwarta
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.