Reklama

Reklama

Otwarcie wystawy fotografii Przemysława Barańskiego

Opublikowano: pon, 21 maj 2018 12:19
Autor:

Otwarcie wystawy fotografii Przemysława Barańskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Przemysława Barańskiego pt. "Guma".

Reklama

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja 2018 roku o godzinie 18:00 w Galerii Fotografii Fokus MOK, ul. Pułaskiego 6.

Przemysław Barański - fotografią zajmuje się od lat siedemdziesiątych. Jest członkiem Oddziału Radomskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, autorem ponad 30 wystaw i prezentacji autorskich oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych, plenerów krajowych i międzynarodowych. Należy do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i Klubu Haselblada. Swoje artystyczne zamierzenia realizuje posługując się gumą – starą, szlachetną techniką fotograficzną, a jego ulubionymi tematami są pejzaż, architektura i motywy marynistyczne.

Proces powstawania wielobarwnej gumy jest skomplikowany i długotrwały, a ponadto wymaga od artysty dużych umiejętności i konsekwencji w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu. Dotyczy to zarówno wyboru motywów, jak i pracochłonnej metody, co czyni z nieprzewidywalnych efektów końcowych pewnego rodzaju tajemnicę mozolnie odkrywaną przez twórcę. Paramalarska w swym oddziaływaniu na widza technika niewiele ma wspólnego z precyzyjną analizą wizualną rzeczywistości. Nie tyle chodzi tu o dosłowną wiarygodność fotografii, co raczej wrażeniową stronę powstałych prac. Nostalgiczne obrazy Przemysława Barańskiego przepełnione są wysmakowaną harmonią rytmów plastycznych, dekoracyjnością form i faktur oraz spójną kolorystyką. Precyzyjnie opracowane technicznie i rzetelne od strony artystycznej ujawniają malarskie predyspozycje autora wyrażające się znajomością oddziaływania koloru i zestawienia jego subtelnych odcieni. To właśnie w połączeniu z iluzyjnym przekazywaniem formy przestrzennej za pomocą odpowiedniego budowania świateł i cieni w obrazie zaowocowało charakterystyczną dla niego stylistyką.

Adam Gryczyński


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.