Reklama

Reklama

O feminatywach w siedleckiej sali Podlasie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MOK

O feminatywach w siedleckiej sali Podlasie - Zdjęcie główne

Jak na zmiany w literaturze i języku reagują czytelnicy? | foto MOK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 22 marca o 11.00 i 14.00 w sali widowiskowej Podlasie odbędzie się wykład Katarzyny Sobolewskiej ,,Co z tymi feminatywami?" dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Reklama

Współcześnie toczą się gorące dyskusje o odmianach nazw zawodów wykonywanych przez kobiety.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejna edycja Gminnej Akademii Seniora na start

Niektórzy wzdrygają się na określenia psycholożka, chirurżka, gościni. Czy te zmiany są dobre czy złe? Zmiany w języku nieustannie są obecnie. Twórcy języka zetknęli się z nimi pod koniec XIX w., kiedy kobiety opuściły sferę prywatności i wkroczyły do życia publicznego. Jak zareagowały na to język i literatura? Jak zareagowali czytelnicy?

Żeromski jako uważny obserwator polskiego życia na przełomie XIX i XX w. świadomie kreował język swoich utworów. W odpowiedzi na nowe potrzeby nazewnicze związane z emancypacją kobiet i ich masowym wkraczaniem do przestrzeni społecznej – szukał odpowiednich struktur językowych, penetrował zasoby polszczyzny historycznej i gwarowej, upowszechniał zapożyczenia i wykorzystywał potencjał słowotwórczy języka polskiego.

Podczas wykładu zostanie zaprezentowane, w jaki sposób doniosłe zmiany społeczne i kulturowe wpłynęły na warsztat pisarski jednego z najważniejszych twórców polskiej literatury, i jak na jego „wynalazki” leksykalne reagowali czytelnicy.

Katarzyna Sobolewska – profesor w Pracowni Dialektologii Polskiej (Słownik gwar Ostródzkiego, Warmii i Mazur), magister filologii polskiej; doktor nauk humanistycznych; doktor habilitowana w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo. Obszarem badań naukowych prelegentki są: gwara mazurska, gwara warmińska, kultura Warmii i Mazur, dialektologia, pamięć zbiorowa Mazurów i Warmiaków, język artystyczny, język i styl Stefana Żeromskiego, dzieje rękopisów Stefana Żeromskiego, biografia Stefana Żeromskiego, leksykografia dawna i współczesna, styl i poprawność polskich tekstów naukowych. Prezes Stowarzyszenia imienia Stefana Żeromskiego.

Wydarzenie wyłącznie dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy