Reklama

Reklama

MOK Siedlce zaprasza na wernisaż wystawy ikon

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MOK

MOK Siedlce zaprasza na wernisaż wystawy ikon - Zdjęcie główne

Wystawa czynna do 14 czerwca | foto MOK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 23 maja o 18:00 w Małej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy ikon Zenona Pałuski pt. ,,Acheiropitos"

Reklama

Według wschodniej tradycji oblicze Chrystusa zostało odbite na płótnie przez samego Chrystusa dla króla Edessy, Abgara V. Chory na trąd król posłał do Jerozolimy archiwariusza i zarazem artystę z zaproszeniem Chrystusa do Edessy. Ponieważ wysłannik królewski nie potrafił namalować Chrystusa, sam Zbawiciel umył twarz i otarł ją chustą na której pozostało Jego oblicze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Powiat siedlecki: Kumulacja zakazów pijanego kierowcy

Według drugiej tradycji, zachodniej, oblicze Chrystusa zostało w cudowny sposób odbite na chuście, którą Weronika otarła mu naznaczoną cierpieniem twarz.

Niektórzy uczeni wiążą wizerunek z Edessy i chustę Weroniki z całunem Turyńskim.

Zenon Pałuska (ur. 1949) – plastyk, rzeźbiarz, poeta. Określany często jako twórca incydentalny, ponieważ zarówno wiersze, jak również rzeźby w drewnie, tworzy w chwilach porywów serca. Jest twórcą o niebywałym temperamencie, czemu daje wyraz podczas prezentowania własnych utworów.

Jest samoukiem. W Suwałkach ukończył technikum mechaniczne. Uczestniczył w plenerach malarskich organizowanych prze Dom Kultury w Pozezdrzu k. Giżycka i tam, w stadninie koni, zrealizowano jego projekt ścienny „Pędzące konie”.

Mieszkał w różnych miejscach w Polsce, gdzie pracował jako plastyk, wykonując wolnostojące ekspozycje informacyjne i inne prace liternicze – afisze (Chrzanowskie Przedsiębiorstwo Budowlane, Muzeum Regionalne w Limanowej, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach, Pracownia Artystyczna Oficyna Druku Ręcznego w Warszawie).

Ma na swoim koncie kilka wystaw i nagród: m. in. wystawę amatorskiego malarstwa w Białymstoku, gdzie otrzymał główną nagrodę (1978), nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce za wystawę w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, za portret papieża Jana Pawła II, rzeźbę biskupa Stanisława Patrona Siedlec (1999). Wykonał również witraż do kaplicy na stacji kolejowej w Siedlcach (obecnie remontowanej).

Laureat m.in. Konkursu im. Krynckiego oraz aż trzykrotnie konkursu poetyckiego MAZOWSZE – KURPIE – PODLASIE. Był członkiem Wojewódzkiego Klubu CKiS oraz Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”.

Wystawa czynna do 14 czerwca 2023 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy