II Letni Festiwal pod Muralem: Oratorium wg twórczości Zbigniewa Herberta

kultura Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach zaprasza na "Herbertorium" Oratorium wg twórczości Zbigniewa Herberta.

Joanna Mikołajczuk

Opublikowano: 13 lipca 2018 07:51 | Aktualizacja: 13 lipca 2018 07:51

Wydarzenie odbędzie się już dzisiaj, 13 lipca 2018 roku o godzinie 21:00 na placu CKiS pod Muralem (w przypadku złej pogody - na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce). Wstęp wolny.

Oratorium wg twórczości Zbigniewa Herberta

  • muzyka: Waldemar Koperkiewicz
  • wykonanie: Teatr Es, Orkiestra Teatru Es, Chór Miasta Siedlce

„Herbertorium" jest dziełem interdyscyplinarnym - łączy w sobie poezję, muzykę i teatr. Spektakl przenosi nas w świat poezji Zbigniew Herberta. Dzięki dobrze dobranym kompozycjom i aranżacjom widz poznaje takie teksty poety jak „Dom", „Matka", „Prolog", „Ornamentatorzy" czy najbardziej znany „Przesłanie Pana Cogito". Artyści w profesjonalny sposób, z dbałością o wysoką jakość wykonania zaprezentują wybrane dzieła tak ważnego dla Polski twórcy. Ubrani w białe stroje na kształt antycznych tog, wykazują się nowatorską interpretacją utworów poety. Partie wokalne i deklamacje, nadają przedsięwzięciu podniosły ton. Herbert przez współczesnych sobie niezrozumiany, zasłużył na miano „poety wyklętego". Obecnie jego utwory przeżywają istny renesans - odkrywane na nowo odzyskują metafizyczny wymiar. W obsadzie premierowej spektaklu znaleźli się aktorzy: Piotr Siwkiewicz i Andrzej Głowacki. Projekt zrealizowano w ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Herbert" w 2008 roku. Spektakl został wystawiony podczas XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada" w Kołobrzegu.

Organizatorami festiwalu są: Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna MIasta Siedlce oraz Fundacja Kultury ES-trada. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Siedlce.

Koncert odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.