– Alergie pokarmowe mają ogromne znaczenie dla wyglądu, samopoczucia i zdrowia. W moim gabinecie badam alergie pokarmowe opóźnione, które powodują zatrzymanie wody w organizmie, nadmierne kilogramy. Często nie wiemy, dlaczego są problemy ze skórą, np. trądzik po czterdziestce. To jest reakcja organizmu, którą bardzo często widać w wynikach alergii pokarmowych – mówi agencji Newseria Lifestyle Agnieszka Mielczarek, coach zdrowia i żywienia.
Alergia IgG- zależna, zwana również alergią pokarmową opóźnioną (typu III), często nie daje typowych, kojarzonych z alergiami objawów. Reakcje pojawiają się po dłuższym czasie od zjedzenia alergenu – od 24 do nawet 96 godzin. Alergenem najczęściej jest białko mleka krowiego, gluten, jaja, soja i orzechy.
– Moje programy dietetyczne polegają na tym, że na 30 dni wykluczam te produkty. I po 30 dniach każdy jeden składnik wprowadzam oddzielnie i sprawdzamy odpowiedź organizmu, czy na przykład zatrzymała się woda w organizmie, czy waga się zwiększyła bez powodu, czy stan skóry jest pogorszony, czy samopoczucie jest gorsze, czy jest dyskomfort w obrębie jamy brzusznej– tłumaczy Agnieszka Mielczarek.
Agnieszka Mielczarek podkreśla, że tak naprawdę potrzebujemy około 20-30 dni na zmianę nawyków, a później następuje proces utrwalenia tych korzystnych dla naszego zdrowia oraz figury przyzwyczajeń. Aby kompleksowo zadbać o swój organizm warto wykonać test alergiczne, np. ImuPro, który pozwoli określić alergie pokarmowe, zbadać florę bakteryjną oraz dobrać odpowiednią dietę. Wskazania do wykonania badania ImuPro są częste zmęczenie, migrenowe bóle głowy, nawracające infekcje, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaburzenia nastroju i depresja, problemy skórne, a nawet niepłodność.
– Alergie pokarmowe mają wpływ nie tylko na wygląd, ale na odpowiedź autoimmunologiczną organizmu, na choroby, m.in. chorobę Hashimoto. Konsekwencjami mogą być problemy z zajściem w ciążę, problemy hormonalne u kobiet. To wszystko ma bezpośredni związek z odżywianiem. Również u mężczyzn będzie nadwaga, ospałość, problemy z koncentracją, problemy jelitowe, również ogromne znaczenie będą miały na to alergie pokarmowe – mówi Agnieszka Mielczarek.
Alergia często mylona jest z nietolerancją pokarmową, która jest spowodowana brakiem jakiegoś enzymu trawiennego, co sprawia, że nasz organizm nie jest w stanie przyswoić pewnych składników. Najwięcej osób nie toleruje laktozy, bo ich organizm nie produkuje laktazy – enzymu niezbędnego do trawienia tego składnika mleka. Często spotykana jest również nietolerancja glutenu, fruktozy czy alkoholu.