Nowy program, w ramach którego gminy z Mazowsza mogły pozyskać środki na inwestycje w świetlicach wiejskich, domach kultury czy centrach integracyjnych to odpowiedź na potrzeby lokalnych społeczności. – Samorządowcy często podkreślają, jak ważne dla mieszkańców są takie miejsca. Niestety, wielu gminom brakuje środków na ich modernizację, zakup profesjonalnego sprzętu czy dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia marszałek Adam Struzik.
W ramach pilotażowego programu „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych” dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego otrzyma w sumie 238 projektów. Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego zaznacza, że w tym roku po raz pierwszy środki na inwestycje w domach kultury i świetlicach wiejskich można było pozyskać w ramach jednego programu. – Do tej pory również przeznaczaliśmy środki na takie projekty, jednak były one dostępne w ramach różnych programów. To znaczne ułatwienie dla samorządów lokalnych, które zgłosiły do programu aż 240 zadań. Zdecydowaliśmy o dofinasowaniu aż 238 z nich.
CZYTAJ WIĘCEJ Pierwszy tak duży mural w Siedlcach
Budowa nowych świetlic wiejskich i centrów integracyjnych, termomodernizacje budynków, montaż instalacji fotowoltaicznych, remonty dachów, elewacji, a także zakup wyposażania to tylko część z projektów, które otrzymały ponad 30,7 mln zł wsparcia z budżetu województwa mazowieckiego.
Wśród dofinansowanych inwestycji są 54 projekty z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego. Radni województwa przeznaczyli na ich wsparcie blisko 7,2 mln zł. Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego gminy z Mazowsza były bardzo aktywne w ubieganiu się o środki z tego programu. – W subregionie siedleckim zdecydowanie dominują remonty i modernizacje świetlic wiejskich, co pokazuje, że w tym zakresie są jeszcze ciągle duże potrzeby w regionie. Ale mamy również inne projekty np. gmina Zbuczyn przeprowadzi modernizację sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie, gmina Żelechów poprawi dostępność do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie dla osób z niepełnosprawnością, a Węgrów wyremontuje Węgrowski Ośrodek Kultury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.