Konferencja rozpoczęła się o godzinie 9:00 przemówieniem Dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa, który podkreślił znaczenie zachowania historycznego sprzętu gaśniczego dla przyszłych pokoleń. Następnie miało miejsce uroczyste przekazanie drona przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.
W ramach pierwszego panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Technofakt pożarniczy znany i nieznany" eksperci omówili techniczne aspekty zabytków pożarniczych oraz metody ich ochrony. Wśród prelegentów znaleźli się dr hab. Zbigniew Tucholski, prof. PAN, mgr Jacek Jakubek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, mgr Andrzej Cichy – konserwator i wykładowca na SGGW w Warszawie, oraz st. bryg. w st. spocz. Janusz Gancarczyk.
Kolejny panel, "Dofinansowania na konserwację i renowację, programy pomocowe", dostarczył uczestnikom informacji na temat dostępnych form wsparcia finansowego dla projektów związanych z renowacją zabytków. Swoją wiedzą podzielili się dr Paweł K. Gąsiorczyk, naczelnik wydziału dokumentacji zbiorów CMP, oraz mgr Jacek Kołodziej.
Ostatni panel, "Przemysł pożarniczy w krajobrazie miast i wsi", skupił się na wpływie przemysłu pożarniczego na rozwój przestrzenny oraz dziedzictwo kulturowe. W dyskusji uczestniczyli Wacław Widuchowski, Dyrektor Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, mgr Jacek Wesołowski – historyk, oraz mł. bryg. dr Przemysław Durczak-Luturski, Dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.
Konferencja była częścią obchodów jubileuszu 50-lecia Centralnego Muzeum Pożarnictwa, podkreślając jego rolę w zachowaniu i promowaniu historii pożarnictwa w Polsce. Uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz zdobyć cenne informacje na temat metod konserwacji i możliwości pozyskiwania funduszy na renowację zabytków techniki pożarniczej. W wydarzeniu wzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.