Kilka dni temu w miejscowości Radzików Wielki doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego, w którym 45-letni kierowca, mając niemal 4 promile alkoholu w organizmie, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z innym pojazdem. Mężczyzna posiadał już sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Podstawy prawne i konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli sprawca był wcześniej skazany za podobne przestępstwo lub prowadził pojazd mimo orzeczonego zakazu, kara może wzrosnąć do 5 lat pozbawienia wolności (art. 178a § 4 KK).
Dodatkowo, zgodnie z art. 42 § 2 KK, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat, a w przypadku recydywy może zdecydować o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów. Sprawca jest również zobowiązany do zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 000 do 60 000 zł.
Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów
Łamanie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów stanowi odrębne przestępstwo opisane w art. 244 KK, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Oznacza to, że sprawca może odpowiadać za dwa przestępstwa jednocześnie – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz złamanie sądowego zakazu.
W 2023 roku nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami ponad 2 000 wypadków w Polsce, w których zginęło kilkaset osób.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.