Reklama

Reklama

Ponad 880 tys. zł na przystosowania budynków na potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UWMW

Ponad 880 tys. zł na przystosowania budynków na potrzeby osób z niepełnosprawnościami - Zdjęcie główne

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami | foto UWMW

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dzieje się wokół Siedlec Likwidacja barier architektonicznych i tworzenie dostępnych dla wszystkich przestrzeni w Urzędach Gminy w Stanisławowie oraz Jakubowie – to dwa projekty, który otrzymały dofinasowanie na kwotę ponad 880 tys. zł. Środki przekazane przez samorząd województwa pochodzą z PFRON. W podpisaniu umów w Siedlcach wzięły udział członkinie zarządu województwa mazowieckiego: Elżbieta Lanc oraz Janina Ewa Orzełowska.

Reklama

W marcu tego roku radni województwa mazowieckiego podzielili 24 mln zł środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które przyznane zostały Mazowszu na zadania realizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

– W tym roku środki, nad podziałem których obradowali radni województwa, to aż 24 mln zł. Do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wpłynęły 22 wnioski o dofinansowanie tzw. robót budowlanych, ale pozytywną weryfikację formalną przeszło 12 z nich. Na podstawie wnioskowanych kwot i zobowiązań wynikających z już prowadzonych projektów wieloletnich, radni zdecydowali, że na ten cel zabezpieczonych będzie ponad 6,2 mln zł. Wśród nich są projekty ze Stanisławowa i Jakubowa – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Dofinansowanie projektów dotyczących robót budowlanych wykonywanych w budynkach, które służą rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami, pozwala stworzyć przestrzeń dostępną właśnie dla tych osób. Prace mogą mieć różny zakres, ale nie mogą wiązać się tylko z rozbiórką obiektu.

– Projekty, na które dziś podpisaliśmy umowy, to modernizacje niezbędne do zwiększania dostępności miejsc publicznych, do których dostęp powinien mieć każdy mieszkaniec. Urzędy Gminy w Stanisławowie oraz Jakubowie to obiekty, które są odwiedzane przez osoby z niepełnosprawnościami, dlatego zmiany, jakie w nich zajdą, są tak ważne do umożliwienia im swobodnego poruszania się po nich. Wszystko to będzie służyć ich integracji społecznej – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska.

Większa dostępność w Urzędzie Gminy Stanisławów

Urząd Gminy Stanisławów będzie realizował roczny projekt, na który od sejmiku województwa otrzymał ponad 690 tys. zł dofinansowania (całość inwestycji wyniesie w sumie ok. 1,4 mln zł). Dzięki temu wsparciu budynek Urzędu Gminy oraz znajdujący się w nim Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej będą mogły przejść konieczną rozbudowę. W budynku nie ma windy – jedyny sposób komunikacji pomiędzy piętrami to klatka schodowa. Obecnie osoby z niepełnosprawnościami mogą załatwić sprawy, wywołując pracownika zainstalowanym na zewnątrz dzwonkiem. Dzięki otrzymanemu dofinasowaniu możliwa będzie dobudowa nowej klatki schodowej i szachtu windowego, co poprawie komunikację. Jednocześnie w obecnej klatce schodowej możliwe będzie stworzenie toalety dla osób z niepełnosprawnościami

Zmiany w Urzędzie Gminy w Jakubowie

Urząd Gminy w Jakubowie w ramach rocznego projektu zaplanował rozbudowę budynku o windę zewnętrzną wraz z częściową rozbiórką i przebudową istniejących schodów wejściowych i pochylni. Środki, które sejmik przekazał na realizację prac, to prawie 189 tys. zł (całość inwestycji kosztować będzie w sumie ponad 377 tys. zł).

Podział środków z PFRON

Dofinansowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych wynika z zapisów tzw. ustawy o rehabilitacji (ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Środki na ten cel pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i przydzielane są poszczególnym województwom zgodnie z algorytmem.

W ubiegłym roku do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wpłynęły 22 wnioski o dofinansowanie robót budowlanych, ale pozytywną weryfikację formalną przeszło 12 z nich. Prace budowlane mogą dotyczyć tylko takich obiektów, które służą rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Nie mogą to być rozbiórki obiektów, ale mogą – przebudowy lub remonty.

Na podstawie wnioskowanych kwot i zobowiązań wynikających z już prowadzonych projektów wieloletnich, radni zdecydowali, że na ten cel zabezpieczonych będzie ponad 6,2 mln zł. Prawie 13,5 mln zł przeznaczonych jest na dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Ponad 4,5 mln zł to pula na dofinansowanie inicjatyw dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami prowadzonych przez fundacje i organizacje pozarządowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy