Reklama

Reklama

Hołd dla żołnierzy niezłomnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KS

Hołd dla żołnierzy niezłomnych - Zdjęcie główne

Konstanty Strus kultywuje pamięć o historii Polski i regionu | foto KS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dzieje się wokół Siedlec 22 stycznia o 12:00 w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie odbędzie się msza święta w intencji żołnierzy niezłomnych.

Reklama

Tradycyjnie w przeddzień historycznych wydarzeń odbędzie się msza święta w intencji Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zamordowanych i poległych w walkach z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i sowieckiego NKWD.

24 stycznia będziemy obchodzić 77 rocznicę rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie. Dwa dni wcześniej odbędzie się msza święta. Początek eucharystii o 12:00. Po mszy delegacje środowisk patriotycznych udadzą się pod obelisk zlokalizowany przy ulicy 11 Listopada w Łukowie, aby upamiętnić wydarzenie poprzez złożenie wiązanki kwiatów.

Mszę świętą zamówił Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Trzebieszów oraz Koło Łuków.

Akcja WiN w Łukowie

Na początku stycznia 1946 r., komendant Obwodu Łuków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość kpt. Stefan Lemieszek zarządził przygotowania do opanowania więzienia w Łukowie. Do przeprowadzenia akcji wytypowano 137 żołnierzy Obwodu Łuków i Radzyń Podlaski oraz wyznaczono datę akcji na 24 stycznia.

Żołnierze zablokowali trasy wylotowe z miasta, odcięto łączność telefoniczną z Łukowem. Julian Woch ps. ,,Biały’’ z grupą 28 uzbrojonych podkomendnych zaatakował budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we wczesnych godzinach porannych. W wyniku akcji uwolniono 27 więźniów oraz zarekwirowano dokumentację UB. Oddział ,,Białego’’ nie poniósł strat – jak czytamy w publikacji Jarosława Kopińskiego ,,Konspiracja akowska i poakowska na terenie Inspektoratu Rejonowego Radzyń Podlaski w latach 1944 – 1956″.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy