reklama
reklama

Czy kredyt we frankach szwajcarskich nadal jest wyzwaniem dla polskich kredytobiorców?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy kredyt we frankach szwajcarskich nadal jest wyzwaniem dla polskich kredytobiorców? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Od lat temat kredytów frankowych jest obecny w debacie publicznej, wywołując wiele kontrowersji i niepewności wśród kredytobiorców. Zjawisko to dotyka wielu Polaków, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego w walucie obcej, jaką jest frank szwajcarski. Decyzja ta, choć w momencie jej podejmowania wydawała się korzystna, z czasem przyniosła nieoczekiwane konsekwencje, głównie ze względu na duże wahania kursowe. Wzrost wartości franka szwajcarskiego spowodował, że rata kredytu odczuwalnie wzrosła, obciążając domowe budżety Polaków. Dodatkowo wiele z tych zobowiązań okazało się obarczonych niekorzystnymi dla kredytobiorców klauzulami, co doprowadziło do licznych sporów z bankami.
reklama

Co to jest kredyt we frankach?

Kredyt we frankach, inaczej kredyt frankowy, to rodzaj zobowiązania finansowego, w którym walutą bazową jest frank szwajcarski. Możemy wyróżnić trzy główne typy takich kredytów: walutowe, indeksowane oraz denominowane. Kredyt walutowy charakteryzuje się tym, że zarówno wypłata, jak i spłata odbywa się bezpośrednio we frankach. W przypadku kredytów indeksowanych i denominowanych początkowa wypłata jest realizowana w złotówkach, jednak wartość zobowiązania oraz raty są przeliczane na franki. Sprawia to, że kredytobiorcy są bezpośrednio narażeni na ryzyko kursowe. To właśnie zmienność kursu franka była i jest głównym źródłem problemów dla posiadaczy tych kredytów.

Sądownictwo a kredyty frankowe

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny trend w orzecznictwie sądowym, który jest niezmiennie korzystny dla kredytobiorców. Przełomowym okazał się wyrok Trybunału Sprawiedliwości (UE) z 3 października 2019 r. o sygn. C-260/18. Od tej pory, ogromna większość rozstrzygnięć sądowych idzie w kierunku unieważnienia niekorzystnych dla kredytobiorców umów lub ich zmiany w taki sposób, aby były one bardziej sprawiedliwe. Duża część wyroków prowadzi do całkowitego unieważnienia umowy kredytowej, co w praktyce oznacza, że kredytobiorca zobowiązany jest jedynie do zwrotu kapitału, bez naliczanych odsetek czy innych opłat. Takie orzeczenia otwierają nowe możliwości dla osób, które jeszcze nie podjęły kroków prawnych w celu zakwestionowania warunków swojego kredytu, umacniając dodatkowo pozycję kredytobiorców w perspektywie postępowania sądowego.

Unieważnienie umowy a odfrankowienie

Kredytobiorcy, którzy zmagają się z problemem kredytu we frankach, mają do wyboru dwie główne ścieżki prawne: unieważnienie umowy kredytowej lub tzw. odfrankowienie, czyli częściowe anulowanie niekorzystnych postanowień umowy. Decyzja o drodze sądowej i pozwanie banku o unieważnienie umowy może przynieść najwięcej korzyści finansowych. W przypadku stwierdzenia przez sąd nieważności umowy, kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu kwoty kapitału bez dodatkowych kosztów, co często jest o wiele korzystniejsze od kontynuowania umowy w niezmienionej formie.

Alternatywą dla drogi sądowej jest negocjacja z bankiem i zawarcie ugody pozasądowej, której celem jest przeliczenie kredytu na warunki bardziej przystępne dla kredytobiorcy. Choć finansowo może to być mniej korzystne niż unieważnienie umowy, to jednak pozwala na szybsze rozwiązanie problemu i uniknięcie długotrwałego i często stresującego procesu sądowego.

Waloryzacja kwoty kredytu – co warto wiedzieć

Kwestia waloryzacji kwoty kredytu stanowi jeden z ważniejszych elementów sporu pomiędzy bankami a kredytobiorcami. Banki argumentują, że w przypadku unieważnienia umowy, zwrot kapitału powinien uwzględniać waloryzację, aby zrekompensować im utracone korzyści ekonomiczne. Ta kwestia jest jednak przedmiotem debaty prawnej i różne sądy mogą mieć odmienne interpretacje co do możliwości i zakresu waloryzacji.

Co mogą zrobić frankowicze?

Sytuacja osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich jest złożona, ale istnieją realne możliwości na zmianę niekorzystnych warunków umowy kredytowej, a nawet na całkowite unieważnienie takiej umowy. Decyzja o wyborze najlepszej ścieżki powinna być jednak dobrze przemyślana i oparta na solidnej analizie prawnej.

Spory odsetek spraw wygranych przez kredytobiorców nie powinien być jednak jedynym kryterium decyzyjnym. Każdy kredytobiorca musi pamiętać o potencjalnych ryzykach i długotrwałości procesów sądowych. W tym kontekście, wsparcie ze strony profesjonalnych kancelarii specjalizujących się w problematyce kredytów frankowych może okazać się nieocenione. Doświadczeni prawnicy są w stanie nie tylko odpowiednio ocenić szanse na sukces, ale także zaproponować optymalną strategię działania. Kancelaria, która oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie kredytów frankowych, jest Andrzej Jakubowski Kancelarie Radców Prawnych w Bydgoszczy. Więcej informacji o oferowanych usługach znajdą Państwo na stronie: https://jczkancelaria.pl/kancelaria-frankowa-bydgoszcz/.

Artykuł zawiera linki zewnętrzne prowadzące do strony kancelarii prawnej specjalizującej się w zagadnieniach omawianych w treści. Linki te mają charakter wyłącznie informacyjny. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do odwiedzenia strony kancelarii, aby uzyskać więcej szczegółów lub skonsultować się z prawnikiem.





reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama