Nie ma mentoli – mam rzucić, czy nie?

wiadomosci Tak, jak wielu się spodziewało – ten moment w końcu nadszedł. 19 maja 2020 roku był ostatnim dniem, w których można było zakupić paczkę mentolowych papierosów.

..

Opublikowano: 10 lipca 2020 09:48 | Aktualizacja: 23 lipca 2020 13:35

Już od prawie półtora miesiąca w żadnym sklepie na terenie Unii Europejskiej nie dostaniemy popularnych mentoli, ich sprzedaż stała się nielegalna. Autorzy nowej unijnej dyrektywy stwierdzili, że aromat dodawany do tytoniu maskuje jego nieprzyjemny zapach oraz smak, co zachęca ludzi do trwania w nałogu.

 

Ze zdrowotnego punktu widzenia, każdy z dostępnych wariantów papierosów szkodzi. Wytwarzane przy spalaniu substancje smoliste powodują nie tylko raka płuc, ale i inne rodzaje nowotworów. Decydenci liczą na to, że wprowadzony zakaz przełoży się na spadek liczby nałogowych palaczy. Nałożone obostrzenia nie objęły jednak ani e-papierosów, ani mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu. 

 

Dorośli palacze zostali postawieni przed wyborami: przerzucić się na tradycyjne, bezsmakowe papierosy, zrobić zapasy lub – co jest opcją najlepszą, lecz najtrudniejszą – rzucić. Jak mówią badania sprzed paru lat: z nałogu wychodzi średnio 4 na 100 osób. Dziś ten odsetek może być większy, ponieważ na rynku pojawiają się produkty, które mogą pomóc w całkowitym rzuceniu palenia. Takimi urządzeniami są na przykład e-papierosy czy dostępny od paru lat w Polsce IQOS.  

 

Papierosy elektroniczne posiadają zbiorniczki z płynem, w którego składzie znajduje się nikotyna, natomiast w tych drugich podgrzewamy wkłady z prawdziwym tytoniem. Podczas korzystania z tego urządzenia nie dochodzi jednak do spalania tytoniu, w efekcie czego nie mamy do czynienia z wydzielaniem się substancji smolistych. 

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Forum Konsumentów prawie 60% ankietowanych uważa, że wprowadzony zakaz nie spowoduje spadku liczby nałogowych palaczy, pomimo szczerych chęci działaczy Unii Europejskiej. Z danych tych wynika również, że 90 procent obecnie palących nie planuje zerwać z nałogiem, a tylko 16 procent zamierza sięgnąć po produkty alternatywne. Liczba palaczy w Polsce jest oszałamiająca, pali bowiem ok. 9 milionów osób, z czego 42 procent sięgało właśnie po produkty mentolowe. Należy pamiętać, że najlepiej jest rzucić palenie, ale dla osób, które nie mogą rozstać się z tytoniem, podgrzewacze tytoniu wydają się ciekawą alternatywą.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.