Reklama

Reklama

Powiat siedlecki ma herb

Opublikowano: pon, 5 mar 2018 09:23
Autor: | Zdjęcie: naszpowiatsiedlecki.pl

Powiat siedlecki ma herb - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria <b>Nawiązania do bitwy pod Iganiami, atrybuty św. Michała Archanioła i rzeka – to trzy główne symbole zawarte w herbie powiatu siedleckiego.</b>

Reklama

Herb został już zaakceptowany przez Radę Powiatu, ale uroczyście ma zostać przyjęty w ramach zbliżających się obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W herbie występuje nawiązanie do postaci Świętego Michała Archanioła, srebrna waga z mieczem gorejącym o złotym ostrzu. To atrybuty świętego Michała Archanioła, patrona jednej z najstarszych parafii na terenie powiatu. 

Herb nawiązuje też do jednej z najważniejszych i rozegranych właśnie na terenie powiatu siedleckiego bitew Powstania Listopadowego, stoczonej 10 kwietnia 1831 r. zwycięskiej dla Polaków, Bitwy pod Iganiami. O tej ważnej bitwie przypominają skrzyżowane szable. 

Kolejny ważny symbol to "falista srebrna rzeka – symbol granicy i pogranicza. Kilka rzek na terenie powiatu wskazuje na historyczne granice między Małopolską, Mazowszem i Podlasiem. To tu stykają się ze sobą te historyczne krainy".  

Czerwone pole tarczy jest odwołaniem do najstarszej i najczęściej stosowanej barwy w heraldyce polskiej – narodowej, państwowej i regionalnej. To także barwa Mazowsza (do 1526 r. ks. mazowieckiego, później województwa mazowieckiego I RP oraz warszawskiego i mazowieckiego II i III RP, także gubernii siedleckiej, woj. siedleckiego).Źródło: naszpowiatsiedlecki.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.